2019 XI 24
Lublin: Konferencja duchowieństwa

 23 listopada 2019 r. w Centrum Diecezjalnym w Lublinie odbyła się doroczna konferencja duchowieństwa prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej.


 Spotkanie rozpoczęło się molebnem w świątyni katedralnej Przemienienia Pańskiego w Lublinie, który sprawowany był w intencji pomyślności rozwoju życia diecezjalnego  Molebień celebrowali ks. mitrat Jan Dmitruk z Międzylesia, ks. prot. Tomasz Łotysz z Horostyty, ks. Dariusz Wasiluk z Tomaszowa Lubelskiego oraz ks. protodiakon Wadim Sztemburski z Chełma. Po ewangelicznym czytaniu okolicznościowe pouczenie wygłosił ks. Sławomir Kochan z Siedlec.


Kolejnym punktem konferencji były obrady w Centrum Diecezjalnym. Uroczystego otwarcia dokonał ordynariusz diecezji lubelsko-chełmskiej arcybiskup Abel. Hierarcha powitał duchownych oraz wprowadził w tegoroczną problematykę obrad.


Następnie wyznaczeni duchowni przedstawili przygotowane referaty. Pierwszy z nich wygłosił ks. Michał Doroszkiewicz z Puław pt. „Współczesne zagrożenie rodziny a rola Cerkwi”. Drugi referat na temat: "Tendencje gloryfikacyjne uniatyzmu na Podlasiu" wygłosił ks. prot. Jan Grajko z Kodnia. Ostatnim wystąpieniem podczas konferencji był komunikat opiekuna diecezjalnego Bractwa Młodzieży Prawosławnej - ks. Marcina Gościka dotyczący wyzwań związanych z organizacją Światowego Dnia Młodzieży Prawosławnej w 2020 r. przez prawosławną Diecezję Lubelsko-Chełmską.

Na koniec obrady podsumował Abp Abel. Tegoroczna konferencja zakończyła się wspólnym obiadem i pamiątkowym zdjęciem.


Fot: ks. protodiakon Wadim Sztemburski

ks. Korneliusz Wilkiel