2019 VII 28
Koncert w Tomaszowie Lubelskim

W dniu 27 lipca br. przed tomaszowską publicznością zaprezentował się kwartet Anhielski Hłas pod kierownictwem barytona Łukasza Hajduczenia. W godzinach popołudniowych tomaszowska Cerkiew wypełniła się licznie zgromadzonymi wiernymi i sympatykami, którzy wysłuchali koncertu kwartetu. Organizatorem tych spotkań muzycznych jest Tomaszowski Dom Kultury oraz Parafia Prawosławna p.w. Św. Mikołaja Cudotwórcy w Tomaszowie Lubelskim. Zebranych gości przywitał ks. Dariusz Wasiluk, który szczegółowo opowiedział o wartości i przesłaniu muzyki cerkiewnej w życiu każdego człowieka. Wieczór ze spiewem cerkiewnym okazał się znakomitą formą Chwalenia Boga, ale również idealnym sposobem spędzania wolnego czasu przy pięknie muzyki.

 

Kwartet przedstawił program składający się z utworów śpiewanych na nabożeństwie całonocnego czuwania, św. Liturgii oraz pieśni religijnych ku czci Bogurodzicy Repertuar był wykonywany w języku cerkiewno - słowiańskim wzbogacony o pieśni w języku łemkowskim oraz greckim. Wszystkie wykonywane pieśni opatrzone były stosownym komentarzem, odnoszącym się do treści i czasu j jej wykonywania.

 

Koncert zakończony życzeniami i tradycyjnym Mnohaja Leta dla Władz Samorządowych i Powiatowych wraz z mieszkańcami których reprezentował Sekretarz Urzędu Miasta Tomaszów Lubelski – p. Janusz Brodowski, był prawdziwą ucztą duchowa dla zgromadzonych.

 

Na twarzach licznie zgromadzonej publiczności można było wyczytać swoistego rodzaju zadumę, które było następstwem przenikającej duszę pieśni, rozbrzmiewających w murach restaurującej się cerkwi. Zebrani otrzymali wspaniałą dawkę muzyki, która dla wielu stała się prawdziwym przeżyciem kulturalnym i duchowym, które pamiętane będzie przez długi okres.


Tegoroczne spotkanie z muzyką cerkiewną jest wyjątkowe, gdyż odbywa się w trakcie prac remontowych. Krótka relację można zobaczyć tutaj.

Anna Wasiluk