2017 XI 25
Terespol: Uroczystości ku czci Ikony Matki Bożej Skoroposłusznicy
Tradycyjnie, już od siedmiu lat, terespolska cerkiew św. ap. Jana Teologa ubogacona jest ikoną Matki Bożej Skoroposłusznicy. Na łamach naszej prasy już wielokrotnie pisano o „mirotoczenii” tej ikony w pobożnym domu terespolskich parafian, która z błogosławieństwa arcybiskupa Abla została przeniesiona do parafialnej cerkwi.


Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się całonocnym czuwaniem, któremu przewodniczył ordynariusz diecezji arcybiskup Abel. W świąteczny dzień w środę, 22 listopada, do Terespola przyjechali pielgrzymi z okolic Białegostoku, Orli, Siemiatycz, jak również z pobliskiego Brześcia na Białorusi oraz licznie zgromadzeni diecezjanie ze wszystkich zakątków diecezji lubelsko-chełmskiej.


Uroczystej Boskiej Liturgii przewodniczył metropolita smoleński i drogobużski Izydor w asyście arcybiskupa lubelskiego i chełmskiego Abla, arcybiskupa przemyskiego i gorlickiego Paisjusza oraz licznie zgromadzonego duchowieństwa. Z okolicznościową homilią do wiernych zwrócił się władyka Paisjusz. Zdecydowanie podkreślił znaczenie orędownictwa Przenajświętszej Bogarodzicy dla terespolskiej wspólnoty poprzez jej „mirotoczenije” w kontekście 70. rocznicy akcji „Wisła”.


Obszerna terespolska cerkiew wypełniona była wiernymi. Świąteczne nabożeństwo miało podniosły charakter dzięki śpiewającym chórom: diecezjalnemu „Chołmszczyna” oraz oktetowi seminarzystów ze Smoleńskiego Seminarium Duchownego.


Po uroczystej procesji głos zabrał władyka Abel. Podziękował hierarchom, duchowieństwu, chórom i tak licznie zgromadzonym wiernym. Ze słowami szczególnej wdzięczności władyka zwrócił się do proboszcza parafii ks. prot. Jarosława Łosia za przygotowanie święta i wieloletnią przykładną pracę w parafii.


Metropolita smoleński Izydor terespolską cerkiew obdarował ikoną Smoleńskiej Odigitrii, zaś arcybiskupów Abla i Paisjusza insygniami godności biskupiej: panagiją z krzyżem. Terespolska uroczystość zakończyła się wspólną agapą wiernych na placu przycerkiewnym.

 

fot. Wadim Sztemburski

ks. protodiakon Marek Waszczuk