2017 V 12 O misji świętych Cyryla i Metodego
W Centrum Diecezjalnym w Lublinie ambasador Bułgarii otworzył wystawę poświęconą 1100. rocznicy śmierci Klemensa Ochrydzkiego z okazji rozpoczynającej się konferencji naukowej z cyklu „Cyryl i Metody w języku i kulturze Słowian”.
2017 V 05 Konserwacja, renowacja i digitalizacja drewnianych cerkwi
Projekt złożony przez Prawosławną Diecezję Lubelsko-Chełmską zostanie dofinansowany w ramach VIII Osi priorytetowej Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.
2017 V 04 Święto Iwerskiej Ikony Bogarodzicy w Kostomłotach
Już po raz jedenasty prawosławna wspólnoty w Kostomłotach gościła na uroczystościach ku czci Iwerskiej Ikony Bogarodzicy prawosławną społeczność nadbużańskich parafii oraz przybyłych pielgrzymów.
2017 IV 29 Nosów: poświęcenie krzyża w rocznicę zbrodni z 1944 roku
73 lata od tragicznych wydarzeń, w wyniku których straciło życie siedmiu prawosławnych mieszkańców miejscowości Nosów, na miejscu ich kaźni odsłużona została panichida.
2017 IV 28 Laur Konserwatorski za odnowioną cerkiew w Kobylanach
Już po raz XVIII Wojewódzki Konserwator Zabytków w Lublinie przyznaje Laur Konserwatorski za najlepiej odrestaurowany obiekt zabytkowy.
2017 IV 27 Lublin: debata o akcji „Wisła”
W Teatrze Starym w Lublinie odbyła się debata „Akcja Wisła” 70 lat po. Historia – wspomnienia – teraźniejszość”.
2017 IV 23 Biłgoraj: uroczystości ku czci św. Jerzego
22 kwietnia br. w parafii prawosławnej pw. św. Jerzego Zwycięzcy w Biłgoraju miały miejsce uroczystości liturgiczne, którym przewodniczył arcybiskup lubelski i chełmski Abel.
2017 IV 21 Paschalna radość w monasterze w Turkowicach
Każdego roku w Paschalnym Tygodniu, kiedy Święta Cerkiew Prawosławna obchodzi liturgiczną pamięć Ikony Matki Bożej „Życiodajne Źródło” (Живоносный Источник), w Żeńskim Monasterze w Turkowicach wspominana jest rocznica poświęcenia cerkwi.
2017 IV 18 Lublin: odnowiona cerkiew cmentarna pw. św. Niewiast Niosących Wonności do Grobu Chrystusa
Trzeci dzień Wielkiego Paschalnego Tygodnia, 18 kwietnia, dla prawosławnej społeczności Lublina pozostanie historycznym wydarzeniem. Rekonsekrowano zabytkową cerkiew cmentarną po jej kapitalnym remoncie.
2017 IV 18 Paschalna wieczernia w Kobylanach
Społeczność kobylańskiej parafii prawosławnej miała szczególną radość, aby Triumf Paschy Chrystusowej przeżyć wraz z ordynariuszem swojej diecezji, arcybiskupem Ablem.
|<  <<  <  3  4  5  6  7    >  >>  >|