2016 XI 26 Konferencja duchowieństwa diecezji lubelsko-chełmskiej
Tradycyjnie w listopadzie w prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej ma miejsce konferencja diecezjalna duchowieństwa. W bieżącym roku odbyła się ona w Centrum Diecezjalnym w Lublinie w sobotę, 26 listopada.
2016 XI 24 Uroczystości ku czci ikony Matki Bożej Szybko Spełniającej Prośby w Terespolu
Społeczności Podlasia, jak też innych regionów Polski, znana jest moc i okoliczność wydzielania wonnej mirry przez ikonę Matki Bożej Skoroposłusznicy w Terespolu. Ikona zaczęła wydzielać mirrę w domu jednego z parafian, a następnie została przeniesiona do cerkwi św. Apostoła Jana Teologa. Po raz kolejny 22 listopada, w dzień liturgicznego wspomnienia święta Ikony Matki Bożej „Szybko Spełniającej Prośby” w Terespolu miały miejsce uroczystości liturgiczne.
2016 XI 22 Kodeń: Uroczystości ku czci św. Archanioła Michała
Od początku istnienia Sapiehowego Grodu Kodeń społeczność prawosławna rokrocznie uroczyście świętuje dzień Świętego Arcystratega Archanioła Michała. W herbie miejscowości Kodeń postać św. Archanioła Michała również widnieje już ponad 500 lat.
2016 XI 21 Nagrody w lubelskiej katedrze pw. Przemienienia Pańskiego
W niedzielę, 20 listopada, w katedralnej cerkwi w Lublinie po zakończonej Boskiej Liturgii miał miejsce szczególny akt dziękczynienia.
2016 XI 17 Remontowana Cerkiew Ikony Matki Bożej Wszystkich Strapionych Radość na Świętej Górze Grabarce w TVP3 Białystok
Magazyn prawosławny „U źródeł wiary”, emitowany w białostockim oddziale Telewizji Polskiej, w niedzielę 13 listopada br. pokazał kolejny etap prac nad renowacją Cerkwi Ikony Matki Bożej Wszystkich Strapionych Radość na Świętej Górze Grabarce.
2016 XI 13 Uroczystości ku czci św. męcz. Paraskiewy w Holi
W niedzielę 13 listopada wspólnota prawosławna w Holi, wspominała pamięć św. męczennicy Paraskiewy. Święta ta, obok Antoniego Pieczerskiego, jest patronką zabytkowej, osiemnastowiecznej cerkwi w Holi.
2016 XI 12 Święto w Tarnogrodzie.
11 listopada 2016 r. odbyły się uroczystości ku czci Matki Bożej w Jej Tarnogrodzkiej Ikonie oraz Św. Leoncjusza Iwano-Tarnogrodzkiego.
2016 X 27 Dęblin: przekazanie cmentarza parafii prawosławnej
26 października br. w Urzędzie Miasta w Dęblinie w Kancelarii Notarialnej odbyło się uroczyste przekazanie cmentarza fortecznego twierdzy Dęblin na rzecz parafii prawosławnej pw. Św. Równej Apostołom Marii Magdaleny w Puławach.
2016 X 23 Święto Lubelskiej Ikony Bogarodzicy
W niedzielny bezdeszczowy poranek 23 października w lubelskiej katedralnej świątyni pw. Przemienienia Pańskiego na uroczystej Boskiej Liturgii zebrali się wierni aby tradycyjnie świętować uroczystości ku czci Lubelskiej Ikony Bogarodzicy.
2016 X 23 Lublin: uroczystości ku czci Lubelskiej Ikony Bogarodzicy
Zgodnie z wieloletnią tradycją w przedostatnią niedzielę października lubelska cerkiew katedralna pw. Przemienia Pańskiego świętuje uroczystość Lubelskiej Ikony Bogarodzicy.
|<  <<  <  3  4  5  6  7    >  >>  >|