Druga Pascha w Białej Podlaskiej

Dzień 21 września jest szczególnym dniem dla wyznawców prawosławia na ziemiach Chełmszczyzny i Południowego Podlasia, gdzie wielokrotnie podczas różnego rodzaju prześladowań Matka Boża była jedyną Orędowniczką. Tego dnia Cerkiew obchodzi święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny.

Dzień ten szczególnie zapisał się w dziejach parafii p.w. świętych Cyryla i Metodego w Białej Podlaskiej, gdzie z wizytą duszpasterską wiernych odwiedził ordynariusz diecezji lubelsko-chełmskiej arcybiskup Abel.

Ekscelencja przed nabożeństwem dokonał wyświęcenia cerkwi po generalnym remoncie, który został przeprowadzony na przełomie 2013 i 2014 roku.

Wydarzenie to władyka porównał do drugiej Paschy, którą mogli przeżywać  tego dnia parafianie. Moment był niezwykły tym bardziej, iż w tym roku mija 25 lat od chwili, jak wierni przenieśli się ze starej drewnianej cerkiewki do nowo wybudowanej świątyni, która tego dnia po remoncie otrzymała nowy wygląd oraz jeszcze efektywniej będzie zaspakajać potrzeby bialskiej społeczności parafialnej.

Tego dnia podczas Boskiej Liturgii odbyła się chirotonia kapłańska diakona Korneliusza Wilkiela, który będzie pełnił posługę na ziemi biłgorajskiej.

Podczas nabożeństwa ekscelencji asystowali duchowni z dekanatu bialskopodlaskiego i terespolskiego: ks. Wincenty Pugacewicz, ks. Aleksy Andrejuk, ks. Jan Dmitruk, ks. Andrzej Pugacewicz, ks. Michał Ciuchaj, ks. Jerzy Łukaszewicz, ks. Wieczesław Skiepko, ks. Marcin Gościk, ks. Jan Jałoza.

W uroczystościach wzięli także udział zaproszeni goście: zastępca prezydenta Białej Podlaskiej Waldemar Godlewski, zastępca konsula w Białej Podlaskiej Sierhiej Aleksiejew, Komendant Miejski Policji w Lublinie insp. Dariusz Szkodziński, Komendant Miejski w Białej Podlaskiej insp. Dariusz Dudzik, Dyrektor Zakładu Karnego w Zabłociu mjr Sławomir Stańczuk, Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 Ireneusz Długołęcki.

Na zakończenie proboszcz parafii, ks. Andrzej Pugacewicz podziękował hierarsze w imieniu całej parafii  za udział w tak ważnym wydarzeniu w życiu bialskiej społeczności oraz wyraził wdzięczność za wkład i zaangażowanie podczas remontu świątyni.

Fot.: Katarzyna Danieluk