Wizyta hierarchy patriarchatu jerozolimskiego w Lublinie

Egzarcha Grobu Pańskiego na Cyprze władyka Tymoteusz, Metropolita Bostry goszczący w Polsce na zaproszenie Ordynariusza Diecezji Lubelsko-Chełmskiej arcybiskupa Abla w dniu 19 września odwiedził Lublin.

Na początek dostojny przedstawiciel Matki Wszystkich Cerkwi Prawosławnych Patriarchatu Jerozolimskiego wraz z władyką Ablem odwiedzili Dom Pomocy Społecznej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej. W tym ośrodku władyka Tymoteusz wzniósł krótką modlitwę w kaplicy pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego następnie spotkał się z pensjonariuszami i zapoznał się z procedurą działalności tego opiekuńczo-charytatywnego Cerkwi prawosławnej w Lublinie.

Następnym punktem programu była modlitwa za ofiary obozu koncentracyjnego na lubelskim Majdanku.

Egzarcha Świętego Grobu Pańskiego na Cyprze był zdumiony, że jego wizyta w Polsce kontynuuje ślady Patriarchy Teofanesa, który w trudnym czasie zmagań z uniatyzmem w latach 162-1621 odwiedzając Polskę, był również w Lublinie i Chełmie,

Władyka Tymoteusz z pobożnością oddał modlitewny pokłon cząstce Życiodajnego Krzyża Chrystusowego, adorowanej w lubelskiej cerkwi katedralnej Przemienienia Pańskiego, a która jest darem historycznym Patriarchy Jerozolimskiego Teofanesa III.

W drugiej połowie dnia hierarchowie udali się do Chełma, aby uczestniczyć w koncercie pieśni liturgicznych i paraliturgicznych ku czci Bogurodzicy inaugurujących obchody związane z 800-leciem przeniesienia siedziby prawosławnego biskupstwa z Uhruska do Chełma w 1223 roku przez Księcia Daniela Romanowicza.

Fot. ks. diakon Ivan Natiażko, Sergiusz Fitz