Świąteczne Uroczystości w Hrubieszowie 

W sobotę 2 maja 2026 r., w Parafii Prawosławnej pw. Zaśnięcia Najświętszej Bogurodzicy w Hrubieszowie miały miejsce uroczystości liturgiczne ku czci Najświętszej Bogurodzicy w jej ikonie Perehorylskiej oraz śww. Męczenników Hrubieszowskich.

Majowe święto w Hrubieszowie ma swoją tradycję od 2013 r., kiedy do hrubieszowskiej cerkwi wprowadzono ikonę świętych. Znalazły się na niej postacie: św. kapłana-męczennika Sergiusza, św. Romana Wyznawcy, św. kapłana-męczennika Bazylego, św. diakon Leoncjusza oraz św. Kiry.  Wtedy również Hrubieszowska cerkiew ubogacona została ikoną Bogarodzicy, upamiętniająca cudowne zjawisko wydzielania wonnego mira z ikony Matki Bożej w pobliskim Prehoryłym w 1936 r.

Świątecznej Boskiej Liturgii przewodniczył Najprzewielebniejszy Abel, Ordynariusz Prawosławnej Diecezji Lubelsko – Chełmskiej asyście przybyłego duchowieństwa.

W trakcie Małego Wejścia Jego Ekscelencja w imieniu Świętego Soboru Biskupów PAKP uhonorował proboszcza parafii, ks. prot. Jana Kota jedną z najwyższych nagród kapłańskich – prawem noszenia mitry.

Po odczytaniu fragmentów lekcji apostolskich oraz Ewangelii ze słowem do wiernych zwrócił się proboszcz prawosławnej parafii wojskowo-cywilnej w Białej Podlaskiej – ks. prot. Korneliusz Wilkiel. Duchowny podkreślił znaczenie Zmartwychwstania Pańskiego, odnosząc się do znaczenia męczeństwa w tradycji i nauczaniu Kościoła Prawosławnego. 

Podczas uroczystości śpiewał chór parafii prawosławnej p.w. św. Jerzego w Biłgoraju pod dyrekcją matuszki Marii Kalitan.

Uroczystości Liturgiczne zakończyła modlitwa przed wizerunkiem Matki Bozej Perehorylskiej, po czym wzniesiono tradycyjne życzenia „wielu lat” hierarchii cerkiewnej, władzom świeckim, duchowieństwu oraz wiernym.

Kończąc uroczystości Jego Ekscelencja w ciepłych słowach pogratulował proboszczowi nagrody kapłańskiej, zaznaczając jego trud duszpasterski niesiony w Hrubieszowie od momentu przyjęcia święceń kapłańskich. Proboszcz parafii ks. mitrat Jan Kot również dziękował wszystkim za przybycie oraz dzielenie radości paschalnej podczas tegorocznego święta.

ks. Korneliusz Wilkiel

zdjęcia: Damian Kot