Świąteczne uroczystości w Białej Podlaskiej

8 maja 2026 roku w parafii wojskowo-cywilnej w Białej Podlaskiej miały miejsce uroczystości ku czci św. Apostoła i Ewangelisty Marka. Boskiej Liturgii przewodniczył arcybiskup lubelski i chełmski Abel.

Uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem całonocnego czuwania, które celebrowali ks. mitrat płk. rez. Aleksy Andrejuk, ks. prot. Marcin Gościk, ks. prot. por. Korneliusz Wilkiel, ks. prot. Jan Jałoza, protodiakon kpt. Tomasz Pieczarka oraz protodiakon Roman Kalitan.

Nabożeństwo  św. Liturgii poprzedziło przywitanie arcybiskupa Abla przez dzieci, starostę cerkiewnego st. chor. sztab. Tadeusza Bandzarewicza oraz proboszcza parafii ks. Korneliusza Wilkiela.

Po ewangelicznym czytaniu okolicznościową homilię wygłosił ks. mitrat Jarosław Łoś, proboszcz parafii prawosławnej w Terespolu. Kaznodzieja podkreślił duchowe bogactwo, którego źródłem jest Ewangelia napisana przez św. Marka. Patron parafii wojskowo-cywilnej, św. Marek, to orędownik głoszenia prawdy o Zmartwychwstałym Panu. Niestrudzenie czynił to słowem pisanym i słowem życia, zasiewając w pogańskim świecie radosną nowinę o Jezusie – zaznaczył ks. Jarosław. Tegoroczne świętowanie zbiegło się z okresem święta Połowy Okresu Pięćdziesiątnicy, co też zostało zaznaczone w wygłoszonym kazaniu.

W czasie nabożeństwa śpiewał chór parafii wojskowo-cywilnej w Białej Podlaskiej pod kierownictwem lektora ppor. rez. Arkadiusza Romaniuka.

Po zakończeniu nabożeństwa głos zabrał arcybiskup Abel. Hierarcha w pierwszej kolejności podziękował Jego Ekscelencji arcybiskupowi Jerzemu, Prawosławnemu Ordynariuszowi Wojskowemu za sposobność wznoszenia modlitwy w parafii wojskowej w dzień jej patronalnego święta. Następnie władyka Abel podziękował przybyłemu duchowieństwu, zaproszonym gościom, przedstawicielom władz samorządowych, wojska i służb mundurowych. Ufam, że wznoszone dzisiaj modlitwy z Bożą pomocą umocnią wiarę, dodadzą odwagi oraz będą potęgować pokój i wzajemny szacunek w naszej Ojczyźnie – dodał Władyka.

Następnie głos zabrał proboszcz parafii ks. Korneliusz Wilkiel. Duchowny podziękował Władyce za przewodniczenie nabożeństwu, przybyłemu duchowieństwu i oficjalnym gościom, a także wiernym parafii wojskowo-cywilnej, którzy włożyli swoją cegiełkę pracy i oddania w budowanie patronalnego święta.

W uroczystościach udział wzięli m.in. zastępca prezydenta miasta Biała Podlaska Justyna Gorczyca, doradca Ministra Obrony Narodowej ds. współpracy z samorządem terytorialnym Andrzej Romańczuk, wójt gminy Biała Podlaska Konrad Gąsiorowski, dowódcy lub osoby reprezentujące jednostki wojskowe w Białej Podlaskiej, Siedlcach, Łomży, Roskoszy oraz przedstawiciele Straży Granicznej, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Urzędu Celno-Skarbowego i Straży Ochrony Kolei.

We wspólnocie modlitwy udział wzięła delegacja żołnierzy 5. Batalionu Czołgów w Czartajewie, a także pielgrzymi z Białegostoku.

Całość zwieńczyły życzenia długich lat życia.

Foto: Andrzej Wilkiel

Tekst: ks. ppor. SG Jarosław Szczur