nowości w serwisie


2018 II 26Teksty Obrzędu świętego oleju w j.polskim Teksty przetłumaczone przez ks. Henryka Paprockiego

2016 V 19Lubelski Instytut Kultury Prawosławnej Funkcjonuje od 16 września 2013 roku.

2013 V 01Obrzęd mycia nóg w Wielki Czwartek W Wielki Czwartek po liturgii odbywa się obrzęd obmycia nóg. Czyni się tak na pamiątkę Chrystusa, który obmył nogi 12 apostołom. Prezentujemy nagrania z uroczystości w lubelskiej cerkwi katedralnej pw. Przemienienia Pańskiego.

2013 III 20Wielki kanon pokutny św. Andrzeja z Krety

2013 II 26XVIII Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich Terespolskie kolędowanie osiągnęło dojrzałość, osiemnaście lat Festiwalu to wyrobiona marka, wierna widownia i określony poziom artystyczny. Na dwudniowym spotkaniu z kolędą wschodniosłowiańską, przy pełnej sali, zaprezentowało się 27 zespołów wokalnych, chórów parafialnych, grup śpiewaczych z Polski, w tym z Podlasia i Chełmszczyzny, Ukrainy i Białorusi.

2012 II 27Terespolskie kolędowanie 2012r. XVII Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich to jedyna w roku okazja, aby w tym samym miejscu i czasie można było usłyszeć prawosławnych duchownych oraz świeckich wykonawców z Polski i zagranicy, wykonujących tradycyjne kolędy wschodniego pogranicza. W tegorocznych spotkaniach festiwalowych wystąpi prawie 800 osób z Polski, Białorusi i Ukrainy, skupionych w 36 zespołach z ponad 50, które wyraziły chęć udziału. Przywracając rolę kolęd w zbliżaniu narodów, wykonawcy zaprezentowali zarówno te popularne, jak i zapomniane już dziś utwory. Publiczność miała możliwość podziwiania kolęd, koladek, jak i pastorałek oraz szczedriwek, prezentowanych przez najlepsze chóry. Prezentacjom towarzyszyła wystawa fotograficzna Orth Photo, będąca tematyczną podróżą opowiadającą o kolorach prawosławia w Polsce. Organizatorzy imprezy to Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska, Fundacja Dialog Narodów, Nadbużańskie Centrum Kultury Prawosławnej i Miejski Ośrodek Kultury w Terespolu. Festiwal dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Lublin.

2011 X 26Kopia ikony Matki Bożej „Szybko Spełniającej Prośby" w Terespolu PulsmiastaTV - W powitaniu kopii ikony Matki Bożej przywiezionej przez mnichów z Grecji uczestniczyli duchowni i wierni przybyli z kilku województw. Jest to kopia specjalnie dla terespolskiej cerkwi napisana w monasterze Dochiariu na świętej górze Atos, gdzie ikona objawiła się cudami. Jesienią 2010 r. ze znajdującej się w prywatnym domu w Terespolu kopii ikony też wydobywał się wonny olej. Wierni twierdzili, że dostąpili cudu. Dziś obraz przywieziony z Grecji został przeniesiony z procesją do cerkwi św. Jana Teologa. Przed świątynią ikonę przywitali metropolita warszawski i całej Polski Sawa oraz arcybiskup Abel. W cerkwi metropolita zwrócił się do wiernych mówiąc o wielkim znaczeniu tego święta w życiu nie tylko terespolskiej parafii prawosławnej, ale też i Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Przy umieszczonej w cerkwi greckiej ikonie modlili się duchowni oraz wierni podczas Całonocnego Czuwania i Akatystu. W niedzielę już o godz. 7.30 odbył się Akatyst do sw. Jana Teologa, patrona terespolskiej świątyni oraz następnie o godz. 9 Boska Liturgia.

2010 XI 30Drogi Boże nigdy nie były zbadane - wywiad z arcybiskupem Ablem o zjawiskach w Terespolu Wonny olej zaczął się wydzielać z kolejnych ikon w Terespolu. Pierwsze zjawisko zauważono we wrześniu w jednym z mieszkań prywatnych. Wtedy to olej zaczął się wydzielać z ikony Matki Bożej "szybko spełniającej prośby". Teraz można już mówić o kolejnych czterech takich samych przypadkach do których doszło w mieszkaniu prywatnym i w terespolskiej cerkwi. Do Terespola przyjeżdżają wciąż nowi pielgrzymi by pokłonić się przed ikonami. Jak można odczytywać zaistniałą sytuację? Jakie ma znaczenie dla wiernych i Kościoła prawosławnego w Polsce. Na ten temat z ordynariuszem diecezji lubelsko - chełmskiej abp Ablem rozmawiał Marcin Superczyński.

2010 IV 13Modlitwy za ofiary katastrofy w Smoleńsku W portalu Prawosławnego Radia Internetowego Diecezji Lubelsko-Chełmskiej można wysłuchać nagrań poświęconych sobotniej tragedii w Smoleńsku. O wieloletniej znajomości z tragicznie zmarłym arcybiskupem Mironem opowiada arcybiskup Abel. Prezentowane są też modlitwy i wypowiedzi wiernych z Lublina oraz pielgrzymów z Grecji, którzy w ostatnich dniach odwiedzili nasz kraj. Strona radia znajduje się pod adresem www.pri-lublin.eu.

2010 III 23Wyjątkowe nabożeństwo przed Ikoną Chełmskiej Bogurodzicy Udział w akatyście, przed chełmską ikoną, był wyjątkowym przeżyciem dla pielgrzymów z Polski. Niebawem w naszym portalu zamieścimy reportaże z pielgrzymki na Ukrainę. Obok Łucka odwiedziliśmy ławrę poczajowską oraz żeńskie monastery w Krzemieńcu i Zimnem. Przypominamy, że o ikonie chełmskiej Bogurodzicy opowiadaliśmy w jednym z nagrań zamieszczonych w lutym tego roku. Ikona znajduje się w muzeum wołyńskiej ikony w Łucku.

1  2    >