W Chełmie funkcjonowało wiele cerkwi:

- kaplica św. Leoncjusza

Cerkiew domowa mieściła się w budynku seminarium duchownego wzniesionego w 1890 r. W 1942 roku cerkiew została zlikwidowana, a w budynku mieści się liceum ogólnokształcące.

- Sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy

Obecnie kościół katolicki N.M.P

- Cerkiew św. Aleksego, św. Piotra, św. Iowa i św. Filipa

Cerkiew  65. Moskiewskiego Pułku Piechoty wzniesiona w latach 1901 – 1908. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę cerkiew została rozebrana.

- Cerkiew św. Paraskiewy

23 czerwca 1913 roku położono kamień węgielny pod cerkiew według projektu architekta Aleksandra Puringa.Do wybuchu wojny pozostało do wykończenia wnętrze cerkwi. W 1919 roku budynek cerkwi przekazano na dom ludowy. W końcu 1920 roku cerkiew rozebrano.

- Cerkiew św. Jana Teologa

Budowę cerkwi rozpoczęto w lipcu 1845 roku. Prace murarskie wykonywał Wincenty Łańcucki z Sieniawy,roboty ciesielskie Karol Kubik z Łeżajska. Wyświęcenia cerkwi dokonano 25 czerwca 1852 roku.

- Cerkiew św. Mikołaja

Obecnie sala koncertowa

- Cerkiew św. św. Cyryla i Metodego

W 1884 roku na miejscu książęcej cerkwi św. Jana Złotoustego w 10 rocznicę powrotu chełmskich unitów do prawosławia wzniesiono kaplicę. W 1921 roku została zamknięta i w Wielką Sobotę rozebrana.

- Cerkiew św. Trójcy

Cerkiew wojskowa 66. Butyrskiego Pułku Piechoty zniszczona podczas I wojny światowej, wykorzystywana na rożne cele. Od 1980 roku kościół katolicki.

procesja wokól cerkwi 
Święto Narodzenia Najświętszej Panny Marii, procesja wokól cerkwi 8 (21) września.
procesja wokól cerkwi


 
Cerkiew prawosławna św. Paraskiewy
 
Cerkiew św. św. Cyryla i Metodego W 1884 roku na miejscu książęcej cerkwi św. jana Złotoustego w 10 rocznicę powrotu chełmskich unitów do prawosławia wzniesiono kaplicę. W 1921 roku została zamknięta i w Wielką Sobotę rozebrana.

 
Katedra prawosławna Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. Obecnie kościół katolicki N.M.P.


1  2  3  4    >