2024 XI 16
Sympozjum naukowe w Siedlcach
W sobotę 16 listopada br. w auli Uniwersytetu w Siedlcach odbyło się sympozjum naukowe poświęcone 100-leciu autokefalii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz 35-leciu restytuowania Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej.

Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Sympozjum było poprzedzone otwarciem wystawy poświęconej ww. jubileuszom. Wystawa prezentowała szereg aspektów historycznych, społecznych i kulturalnych związanych z obecnością Cerkwi prawosławnej w Polsce i na Lubelszczyźnie.

W uniwersyteckiej auli zgromadzili się przedstawiciele hierarchii cerkiewnej, duchowieństwa, lokalnego samorządu, władz uczelni, przedstawiciele nauki, lokalnych mediów i prawosławnej społeczności Siedlec.

W imieniu marszałka województwa mazowieckiego głos zabrała kierownik siedleckiej delegatury urzędu Magdalena Sałata. Podczas wystąpienia wręczono Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej pamiątkowy medal „Pro Masovia”, dedykowany osobom i instytucjom w rozwoju Mazowsza na niwie gospodarczej, kulturalnej bądź społecznej.

Następnie w imieniu prezydenta Siedlce głos zabrała sekretarz miasta Joanna Skolimowska-Szpura. Podkreślono historyczną obecność wspólnoty prawosławnej w Siedlcach oraz wręczono okolicznościowy grawerton. Sekretarz odwołała się również do aktualnej pracy duszpasterskiej parafii prawosławnej w Siedlcach.

Słowo powitania w imieniu rektora Uniwersytetu w Siedlcach skierowała do zebranych dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych, dr hab. Marzena Stańska, prof. UwS. Wyrażono zadowolenie z możliwości współorganizacji sympozjum oraz podkreślono otwartość uniwersytetu na potrzeby Cerkwi prawosławnej.

Współorganizatorami siedleckiego sympozjum byli również Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska, Diecezjalny Ośrodek Kultury Prawosławnej FRONTIDA oraz samorząd województwa mazowieckiego, który celebruje swoje 25-lecie.

Wydarzenie brało udział w programie Warto być Polakiem, którego organizatorem jest samorząd województwa lubelskiego. Darczyńcą wydarzenia była Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej.

Podczas sympozjum zaprezentowało się dziewięciu prelegentów. Zwieńczeniem wydarzenia był koncert muzyki cerkiewnej w wykonaniu Męskiego Zespołu Muzyki Cerkiewnej z Lublina pod kierownictwem diakona Ivana Natiażko.
Ks. Jarosław Szczur