dekanat chełmski

2024 VI 02
Pamięć śww. Męczenników Chełmskich i Podlaskich

Drugiego czerwca 2024 r., w niedzielę o Samarytance, w Parafii Prawosławnej pw. św. Jana Teologa w Chełmie miały miejsce uroczystości poświęcone pamięci śww. męczenników ziemi chełmskiej i podlaskiej.

 

Uroczystościom, które rozpoczęło całonocne czuwanie w sobotę 1 czerwca, przewodniczył arcybiskup lubelski i chełmski Abel w asyście arcybiskupa przemyskiego i gorlickiego Paisjusza oraz przybyłego duchowieństwa. Po zakończeniu całonocnego czuwania wszyscy udali się do pobliskich Wierzchowin, gdzie wzniesiona została modlitwa za zabitych prawosławnych mieszkańców wsi, którzy 6 czerwca 1945 r., przelali swoją krew za wiarę prawosławną. Podczas modlitwy obecni byli: starosta krasnostawski Janusz Szpak oraz wójt gminy Siennica Różana Leszek Proskura.

 

Niedzielne, świąteczne nabożeństwa rozpoczęły się akatystem do śww. Męczenników Chełmskich i Podlaskich oraz obrzędem poświęcenia wody, które sprawowali opiekunowie duchowi przybyłych do Chełma pielgrzymek, ks. mitrat Aleksander Klimuk oraz ks. prot. Dawid Brewczyk.

 

Centralnym punktem uroczystości była św. Liturgia, której przewodniczył arcybiskup lubelski i chełmski Abel w asyście arcybiskupa przemyskiego i gorlickiego Paisjusza oraz duchowieństwa. Świąteczną Liturgię poprzedziło przywitanie hierarchów, czego dokonali kolejno: dzieci, przedstawiciele rady parafialnej oraz proboszcz chełmskiej parafii ks. prot. Jarosław Szczur.

 

W czasie małego wejścia, w imieniu św. Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, Jego Ekscelencja nagrodził miejscowego proboszcza prawem noszenia palicy.

 

Po odczytaniu obszernej perykopy ewangelicznej wg św. Jana, homilię wygłosił arcybiskup Paisjusz.

 

Wśród licznie zgromadzonych wiernych obecni byli pielgrzymi z Ukrainy, Białegostoku, Bielska Podlaskiego, jak również parafii leżących na terenie Diecezji Lubelsko-Chełmskiej.

 

Podczas uroczystości śpiewał chór pod dyrekcją psalmisty chełmskiej parafii, Iwana Podoliuka.

 

Po zakończeniu św. Liturgii odbył się świąteczny molebien. Następnie głos zabrał arcybiskup Abel, dziękując wszystkim za udział w tym bardzo ważnym dla ziemi chełmskiej święcie. Hierarcha wyraził wdzięczność za przybycie „synowi chełmskiej ziemi”, arcybiskupowi Paisjuszowi, pielgrzymom, licznie zgromadzonym duchownym. Jego Ekscelencja wyraził uznanie miejscowemu proboszczowi oraz jego pomocnikom, dziękując za organizację święta, aktywną pracę i zaangażowanie w rozwój chełmskiej parafii. Arcybiskup Abel podkreślił również, że oprócz tak znaczącego jubileuszu 100-lecia autokefalii obchodzimy jubileusz 35-lecia restytuowania Diecezji Lubelsko – Chełmskiej, wyrażając wdzięczność Bogu za wszystko, co udało się przez 35. lat zrealizować.

 

Następnie ze słowami podziękowania oraz jubileuszowych życzeń zwrócił się proboszcz parafii ks. prot. Jarosław Szczur. Na znak życzeń przedstawiciele parafian przekazali ordynariuszowi diecezji bukiet 35. róż. Również słowa wdzięczności i okolicznościowy prezent chełmscy parafianie złożyli na ręce arcybiskupa Paisjusza.

 

Uroczystości zakończyły się wspólną agapą.

 

zdjęcia: D. Pokhyliuk, M. Melaniuk, W. Kołodziejczyk

ks. Korneliusz Wilkiel