2024 I 25
Wieczór Kolęd Wschodniosłowiańskich w Lublinie
Od wielu lat w miesiącu styczniu, z inicjatywy Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej, miasto Lublin kontynuuje tradycję śpiewania kolęd wschodniosłowiańskich  W czwartek 25 stycznia o godz. 18.00 w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie odbyła się kolejna edycja Wieczoru Kolęd Wschodniosłowiański. Mimo czteroletniej przerwy związanej z epidemią koronawirusa, lubelska Filharmonia w ten wieczór wypełniła się słuchaczami, a kilkadziesiąt osób zajęło miejsca stojące.

Wszystkich przybyłych gości na czele z Ordynariuszem diecezji lubelsko-chełmskiej powitali prowadzący koncert Urszula Garbacz – Przewodnicząca Koła Terenowego w Lublinie, Bractwa św. św. Cyryla i Metodego oraz Radosław Frączek.

Ne tegorocznym lubelskim Wieczorze Kolęd Wschodniosłowiański wystąpiło sześć chórów:
  • Katedralny Chór Soboru pw. Przemienienia Pańskiego w Lublinie pod dyrekcją lektora Andrzeja Boubleja
  • Chór dziecięcy śpiewający przy katedrze Przemienienia Pańskiego w Lublinie pod dyrekcją Pauliny Wojtal.
  • Chór Parafii Zaśnięcia N.M.P w Bielsku Podlaskim pod dyrekcją Anny Litwińczuk
  • Zespół muzyki cerkiewnej pod kierownictwem Tetiany Kotliarowej
  • Żeński chór mniszek Monasteru Opieki Matki Bożej w Turkowicach  pod kierownictwem mniszki Eufalii (Zołotariew)
  • Chór duchowieństwa Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej pod dyrekcją diakona Jana Natiażko

Na zakończenie Wieczoru Kolęd Wschodniosłowiańskich z inicjatywy organizatorów wszystkie chóry wraz z licznie zgromadzoną publicznością wykonały wspólnie powszechnie znaną kolędę Niebo i Ziemia – Dzisiaj w Betlejem w dwóch wersjach językowych pod kierownictwem Andrzeja Boubleja.

Lubelski koncert kolęd odbył się z inicjatywy Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej przy organizacji Koła Terenowego w Lublinie Bractwa św. św. Cyryla i Metodego wraz katedrą prawosławną pw. Przemienienia Pańskiego w Lublinie. Prowadzący koncert wielokrotnie podkreślali, że uroczystość odbyła się zawdzięczając wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego: Smakuj życie, Urzędu Miasta Lublin: Lublin miasto inspiracji, Zarządu Centralnego Stowarzyszenia Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego oraz Perła „Browary Lubelskie”.

Po koncercie wszyscy uczestnicy lubelskiego kolędowania zostali zaproszeni przez organizatorów na symboliczny poczęstunek w holu Lubelskiej Filharmonii.

Relację audio można odsłuchać tutaj.

fot. Sławomir Wyspiański
(orthodox.fm)
ks. Jerzy Łukaszewicz