2022 IX 17
Święto Diecezji Lubelsko-Chełmskiej w Dobratyczach

17 września 2022 r., miało miejsce święto prawosławnej diecezji Lubelsko-Chełmskiej ku czci św. Atanazego Brzeskiego. Świąteczne uroczystości odbyły się w zabytkowej cerkwi p.w. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Dobratyczach, która jest filialną cerkwią parafii prawosławnej p.w. Św. Jana Teologa w Terespolu.

 

Centralnym punktem uroczystości była św. Liturgia, której przewodniczył arcybiskup lubelski i chełmski Abel, w asyście księży dziekanów oraz wyznaczonych duchownych. Tego dnia w Dobratyczach zebrali się wszyscy duchowni diecezji Lubelsko-Chełmskiej oraz prawosławni wierni z okolicy. Podczas nabożeństwa śpiewał chór duchowieństwa diecezji, pod kierunkiem Iwana Natiażko.

 

Po zapryczastnom stichu, ze słowem do zebranych wiernych zwrócił się proboszcz parafii prawosławnej p.w. Św. Jana Teologa w Chełmie - ks. prot. dr Jarosław Szczur. Duchowny odniósł się do postaci św. Atanazego, jego niezachwianej wiary i miłości do świętego prawosławia oraz prób zniszczenia cerkwi poprzez działania unijne na przestrzeni wieków.

 

Po zakończeniu św. Liturgii ze słowem do zebranych zwrócił Władyka Abel. Hierarcha pozdrowił ze świętem wszystkich obecnych podczas nabożeństwa oraz wyraził wdzięczność proboszczowi parafii – ks. Jarosławowi Łoś, za przygotowanie święta.

 

Kolejnym punktem programu uroczystości był wspólny obiad oraz wykład prof. dr. hab. Antoniego Mironowicza p.t.: „Święty Atanazy Brzeski, jego życie działalność i miejsce w życiu naszej cerkwi”.

ks. Korneliusz Wilkiel