2022 VI 07
Dzień pamięci Świętych Męczenników ziemi Chełmskiej i Podlaskiej.
5 czerwca 2022 r., w siódmą niedzielę po Wielkanocy, kiedy w tradycji cerkwi prawosławnej wspominamy Świętych Ojców I Soboru Powszechnego - w parafii prawosławnej p.w. Św. Jana Teologa w Chełmie miały miejsce uroczystości liturgiczne ku czci św. męczenników ziemi Chełmskiej i Podlaskiej.

Uroczystościom, które rozpoczęło nabożeństwo całonocnego czuwania w sobotę 4 czerwca, przewodniczyli arcybiskup lubelski i chełmski Abel oraz arcybiskup przemyski i gorlicki Paisjusz. Po zakończeniu Całonocnego Czuwania wzniesiona została modlitwa  za zabitych prawosławnych mieszkańców wsi Wierzchowiny, którzy 6 czerwca 1945 r. przelali swoją krew za wiarę prawosławną.

Niedzielne, świąteczne nabożeństwa rozpoczęły się akatystem ku czci Śww. męczenników Chełmskich i Podlaskich oraz obrzędem małego poświęcenia wody. Centralnym punktem uroczystości była Świąteczna Boska Liturgia, której przewodniczyli arcybiskup lubelski i chełmski Abel oraz arcybiskup przemyski i gorlicki Paisjusz.

Po odczytaniu perykopy ewangelicznej wg św. Jana, z homilią do zgromadzonych wiernych zwrócił się abp Paisjusz. Wśród licznie zgromadzonych wiernych obecni byli pielgrzymi z: Ukrainy (Włodzimierz Wołyński), Białegostoku, jak również parafii znajdujących się w diecezji Lubelsko-Chełmskiej. Podczas świątecznych nabożeństw śpiewał chór pod dyrekcją psalmisty Chełmskiej parafii - Iwana Podoliuka.

Po zakończeniu Boskiej Liturgii odbyła się procesja z relikwiami św. męczennika Sergiusza Zaharczuka. Następnie głos zabrał Abp Abel, dziękując wszystkim za udział w tym bardzo ważnym dla ziemi chełmskiej święcie. Hierarcha wyraził wdzięczność za przybycie dla syna Chełmskiej ziemi - abp. Paisjusza, pielgrzymów, licznie zgromadzonych duchownych. Władyka wyraził również wdzięczność dla proboszcza parafii – ks. Jarosława Szczura oraz jego pomocników, dziękując za organizację święta aktywną pracę i zaangażowanie w rozwój Chełmskiej społeczności parafialnej.

fot. Dmytro Pokhyliuk
ks. Korneliusz Wilkiel