2022 IV 06
Biłgoraj – rekolekcje dla uczniów z Ukrainy
W dniu 06.04.2022 r. w Parafii Prawosławnej p.w. Św. Jerzego w Biłgoraju odbyły się rekolekcje wielkopostne dla młodzieży z Ukrainy, uczącej się w Zespole Szkół im. W. Witosa w Janowie Lubelskim.

Pierwszym etapem rekolekcji były spotkania w szkołach, które przeprowadził katecheta - ks. Korneliusza Wilkiel. Spotkania miały na celu przybliżenie dla młodzieży tego czym są rekolekcje oraz przygotowanie do sakramentów Spowiedzi oraz Eucharystii. Dla większości uczących się w Polsce młodych Ludzi jest to nowość, ponieważ na Ukrainie w szkołach nie mają takiego przedmiotu jak religia, a tym bardziej nie są organizowane w czasie lekcji tego typu spotkania i wyjścia do świątyni.

Głównym punktem rekolekcji była Boska Liturgia Uprzednio Oświęconych Darów, sprawowana w biłgorajskiej Cerkwi przez proboszcza parafii i zarazem katechetę – ks. Korneliusza Wilkiela. Spowiedź przyjmował ks. Jarosław Szczur. Przed rozpoczęciem 9 godziny kanonicznej spowiednik odczytał stosowne modlitwy oraz zwrócił się do zebranych ze słowem pouczenia.

W rekolekcjach uczestniczyło około 30 osób z czego znacząca większość przystąpiła do sakramentów Spowiedzi oraz Eucharystii.

Po zakończeniu Boskiej Liturgii uczestnicy rekolekcji udali się do świetlicy parafialnej na wspólną agapę.

Foto: ks. Jarosław Szczur, Marek Kędziera
ks. Jarosław Szczur