2021 XII 26
Świętego Hierarchy Spirydona w Mińsku Mazowieckim
25 grudnia jest dniem pamięci Świętego Hierarchy Spirydona Cudotwórcy, biskupa Tremituntu. Tegoroczne obchody stały się doskonałą okazją, by złożyć Najwyższemu dziękczynienia za obfity w historyczne wydarzenia rok. W tym roku obchodzono bowiem 600 - lecie nadania praw miejskich Mińskowi Mazowieckiemu, dokonano poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę nowej świątyni oraz przekazano przez Dyrektora Muzeum Ziemi Mińskiej - pana Leszka Celeja - cegłę z pozostałości byłej murowanej świątyni p.w. Opieki Matki Bożej. Cegła ta zostanie wykorzystania jako element budowlany w konstrukcji obecnej świątyni.

Uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem całonocnego czuwania, które sprawował proboszcz miejscowej parafii - ks. Gabriel Białomyzy. Boskiej liturgii przewodniczył ks. mitrat Mirosław Wiszniewski z parafii św. metropolity Piotra Mohyły w Lublinie w asyście ks. prot. Michała Wasilczyka z parafii Opieki Matki Bożej w Sławatyczach, ks. prot. Tomasza Łotysza z parafii Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Horostycie oraz miejscowego proboszcza. Z okolicznościowym słowem zwrócił się do wiernych ks. Mirosław, który zwrócił uwagę na całokształt życia świętego, w znacznej mierze oparty na surowych doświadczeniach, które we właściwy sposób ukształtowały jego relację wobec Boga i ludzi. Podczas nabożeństwa śpiewał chór parafialny pod dyrekcją lektora Pawła Gocko, przy czynnym udziale przybyłych gości.

Uroczystości zwieńczyły podziękowania skierowane na ręce celebransów, wiernych, ofiarodawców oraz kierownika budowy, pana Michała Tymoszewicza, z życzeniami pomyślności w dalszych postępach nad budową przyszłej świątyni. Obecny stan budowy budzi nadzieje na możliwość sprawowania nabożeństw w nowym miejscu w możliwie jak najbliższym czasie.

Święty Hierarcho Ojcze nasz Spirydonie, módl się za nami do Boga!
ks. Gabriel Białomyzy