2020 X 24
Lubelskiej Ikony Matki Bożej – Całonocne Czuwanie

Świętowanie ku czci Lubelskiej Ikony Matki Bożej rozpoczęło się w sobotni wieczór w katedralnej świątyni Lublina. Od dziesięcioleci w ostatnią niedzielę października w lubelskiej katedrze Przemienienia Pańskiego oddawana jest cześć Lubelskiej Ikonie Bogarodzicy.


Lubelska Ikona Matki Bożej została podarowana w 1633 roku z zasobu książąt Ostrogskich (najprawdopodobniej samym księciem Konstantym Ostrogskim) lubelskiej cerkwi Przemienienia Pańskiego. Od tej pory w świątyni śpiewane jest uwielbienie do lubelskiej Bogarodzicy „его же наследием Святых первоучителей словенских, граду Люблину даровала еси.” Potwierdza to głębię tradycji sięgającą czasów misji cyrylometodiańskiej.


Przed kopią Lubelskiej Ikony Matki Bożej w dzisiejszy sobotni wieczór wierni wraz z duchowieństwem zanoszą swoje modlitwy do Orędownictwa Przenajświętszej Bogarodzicy. Tegoroczną uroczystość zaszczycił obecnością dostojny gość władyka Warsonofiusz, biskup siemiatycki z diakonem oraz duchowieństwo lubelskich parafii.


Na zakończenie Całonocnego Czuwania władyka Abel powitał biskupa Warsonofiusza, a zwracając się do zebranych wiernych, życzył wytrwałości, aby w dniu jutrzejszym z nowym zasobem sił wspólnie przeżyć wielką radość święta parafialnego uczestnicząc w uroczystej Boskiej Liturgii.


Fot. Dmytro Pokhyliuk

ks. Jerzy Łukaszewicz