2020 VII 27
Holeński praznik ku czci św. Antoniego Kijowsko-Pieczerskiego

W niedzielę 26 lipca  w cerkwi w Holi odbyły się  uroczyści ku  czci św. Antoniego Pieczerskiego (23 lipca). Uroczystości liturgiczne w bieżącym roku odbywały się bez „Jarmarku Holeńskiego", który został odwołany ze względu na pandemię koronawirusa COVID-19. Poprzez to holeński praznik był skromniejszy i odbywał się w gronie parafialnym.

 

Uroczystej Boskiej Liturgii przewodniczył Arcybiskup Abel, Ordynariusz Prawosławnej Diecezji Lubelsko – Chełmskiej. Władyka został tradycyjnie powitany przez parafian kwiatami oraz chlebem. Do wspólnej modlitwy za parafian,  poprosił Arcybiskupa Abla, proboszcz parafii w Horostycie ks. prot. Tomasz Łotysz.

 

W słowach homilii Arcybiskup Abel nawiązał do tegorocznej pandemii, jako próby dla współczesnego człowieka zagłębionego w dzień codzienny. Na przykładzie życia św. Antoniego Pieczerskiego, Władyka wskazał jak umacniać wiarę w ludziach poprzez głoszenie Świętej Ewangelii. Świętość mnicha Ławry Kijowsko-Pieczerskiej św.  Antoniego, poprzez głoszenie ewangelii, była zaczynem do świętości Równego Apostołom Świętego Księcia Włodzimierza  - podkreślił Arcybiskup Abel.

 

Boska Liturgia w zabytkowej cerkwi w Holi z 1702 roku, zakończyła się tradycyjną procesją „krestnym chodem” i "mnoholetijem ". Władyka podziękował przybyłemu na Liturgię duchowieństwu, diakonom, chórowi pod kierownictwem matuszki Agnii Łotysz oraz prawosławnym wiernym  uczestniczącym w  święcie patronalnym w Holi.


Fot: Dariusz Jaremek

Tadej Karabowicz