2020 VI 17
Dzień Św. Ducha w Kodniu

W poniedziałek, po Święcie Pięćdziesiątnicy, gdy Cerkiew w sposób szczególny adoruje Św. Ducha, swoje święto parafialne obchodziła niewielka wspólnota prawosławna w Kodniu nad Bugiem.

 

Boskiej Liturgii przewodniczył Jego Ekscelencja Arcybiskup Lubelski i Chełmski Abel. Asystowało mu duchowieństwo z dekanatów bialskiego, chełmskiego i terespolskiego. U progu świątyni dostojnych gości witali najmłodsi parafianie, starosta cerkiewny oraz proboszcz ks. prot. Jan Grajko. Oprawę muzyczną podczas nabożeństwa zapewnił chór pod dyrekcją Piotra Czeberkusa.

 

W homilii wygłoszonej po czytaniu fragmentu Ewangelii wg św. Apostoła Mateusza arcypasterz zwrócił uwagę na nieprzemijającą pełnię Świętego Ducha w Cerkwi, czyli ów Dar, który został przelany na Cerkiew w dniu Pięćdziesiątnicy i bez którego nie mogłaby ona istnieć. Wezwał wszystkich obecnych do śmiałego stawiania czoła zewnętrznym przeciwnościom, które są tylko kolejną próbą naszej wiary i gorliwości. Uzbrojeni w Dary Ducha Świętego nie powinniśmy się obawiać żadnych wyzwań, ponieważ "jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam".

 

Podczas Boskiej Liturgii abp. Abel wręczył nagrody przyznane przez Św. Sobór Biskupów. Ks. prot. Michał Wasilczyk ze Sławatycz otrzymał krzyż z ozdobami a ks. prot. Wiesław Skiepko z Białej Podlaskiej - palicę.


W imieniu wspólnoty parafialnej słowa podziękowania za ojcowską troskę i życzenia zdrowia oraz wielu Łask Bożych złożył arcybiskupowi kodeński proboszcz, ks. Jan Grajko.

 

fot. autor

Igor Prokopiuk