2020 VI 14
Rozpoczęły się uroczystości ku czci Św. Męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej
Uroczystym „Całonocnym Czuwaniem” rozpoczęły się tegoroczne uroczystości Św. Męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej w chełmskiej cerkwi prokatedralnej św. Jana Teologa. Wieczornemu nabożeństwu przewodniczył Ordynariusz Diecezji, Arcybiskup Lubelski i Chełmski Abel.


Tegoroczne uroczystości mają wyjątkowy charakter, gdyż ze względu na panującą epidemię nie ma możliwości, aby do Chełma przybyły tradycyjne pielgrzymki autokarowe. Szczególnie przeżywają tę sytuację potomkowie wysiedlonych na Ukrainę autochtonów Ziemi Chełmskiej, którzy rokrocznie od 17 lat uczestniczą w tej tak bliskiej każdemu sercu Chołmszczaka uroczystości.


Bractwo Młodzieży Prawosławnej pod przewodnictwem swojego opiekuna, ks. Marcina Gościka, rozwiązało problem tradycyjnego pielgrzymowania do Chełma organizując w czasie ograniczeń, rajd rowerowy z Włodawy. Licznie zgromadzili się też i wierni chełmskiej świątyni prokatedralnej w ten świąteczny wieczór.


Na zakończenie wieczornego nabożeństwa arcybiskup Abel pozdrowił grono wiernych i zachęcił zebranych do uczestniczenia w panichidzie w pobliskich Wierzchowinach, która w bieżącym 2020 roku rozpoczyna nową tradycję liturgiczną w ten znamienny dzień chełmskich uroczystości.

 

fot. ks. Marcin Gościk, Dmytro Pokhyliuk


ks. Andrzej Łoś