2020 II 18
Światowy Dzień Młodzieży Prawosławnej w Lublinie

15 lutego 2020 r. w Lublinie, z błogosławieństwa Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski, odbyły się ogólnopolskie obchody Światowego Dnia Młodzieży Prawosławnej. Tegoroczne uroczystości objęte zostały patronatem honorowym prezydenta Miasta Lublin – Krzysztofa Żuka.

 

Młodzież zaczęła przybywać do Lublina w Piątek 14 lutego. Pierwszym punktem programu było nabożeństwo Wsienocznogo Bdienija w Cerkiew pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Lublinie, któremu przewodniczył Abp Grzegorz w asyście przybyłego duchowieństwa. Po nabożeństwie i wspólnym posiłku, bratczycy mogli się zintegrować poprzez wspólne śpiewanie, zabawy animacyjne czy też rozgrywki sportowe. Miejscem zakwaterowania uczestników, jak również większości punktów programu tegorocznego ŚDMP było XXI Liceum Ogólnokształcącym im. św. Stanisława Kostki w Lublinie.

 

W dniu święta Spotkania Pańskiego – 15 lutego pierwszym, a zarazem głównym punktem programu wydarzenia była Boska Liturgia, której przewodniczył Jego Eminencja, Metropolita Sawa, w asyście Jego Ekscelencji Arcybiskupa Abla, Jego Ekscelencji Arcybiskupa Grzegorza, Opiekuna Duchowego Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce z ramienia  Świętego Soboru Biskupów PAKP, Jego Ekscelencji biskupa Andrzeja, Jego Ekscelencji biskupa Warsonofiusza, oraz przybyłego duchowieństwa z polski i zagranicy. Światowy Dzień Młodzieży Prawosławnej zostało ustanowione w 1992 przez liderów Syndesmosu – największej na świecie federacji prawosławnych bractw i szkół teologicznych. Po odczytaniu fragmentu Ewangelii wg Św. Łukasza ze słowem homilii zwrócił się Abp Bielski Grzegorz. Podczas nabożeństwa obecny był prezydent Lublina – Krzysztof Żuk oraz Członek Zarządu Województwa Lubelskiego - Sebastian Trojak. 

 

Po zakończeniu Boskiej Liturgii z arcypasterskim słowem do młodzieży zwrócił się Metropolita Sawa, który podkreślił rolę młodzieży w cerkwi i to jak ważne są takie spotkania. Eminencja wspomniał również czasy, kiedy był inicjatorem powstania Bractwa Młodzieży Prawosławnej, kiedy młodzież nie mogła oficjalnie się spotykać i propagować swoich działań. Przy tej okazji Zwierzchnik Polskiej Cerkwi wyraził wdzięczność władzom miasta oraz województwa za wsparcie oraz zaangażowanie w organizację tak ważnego wydarzenia dla życia i funkcjonowania żywego organizmu jakim jest Cerkiew. W dalszej części słowa, hierarcha podziękował również Abp. Ablowi za organizację tegorocznych obchodów w Lublinie, jednocześnie pozdrawiając Władykę z 41 rocznicą święceń diakonatu.

 

Następnie głos zabrali przedstawiciele władz samorządowych oraz przewodniczący BMP w Polsce, który wręczył dla Abp. Abla wyróżnienie przyznane przez Walne Zgromadzenie BMP – tytuł honorowego członka Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce.

 

Jako ostatni słowa podziękowania dla metropolity, hierarchów, duchowieństwa oraz młodych ludzi skierował ordynariusz Diecezji Lubelsko-Chełmskiej - Abp Abel.

 

Po uczcie duchowej uczestnicy udali się do budynku XXI Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie na wspólny posiłek, po którym miało miejsce spotkanie z hierarchami naszej Cerkwi.

 

Następna część dnia była przeznaczona na zwiedzanie i poznawanie historii Lublina. Młodzież miała możliwość uczestnictwa w grze miejskiej jak również zwiedzania miasta z przewodnikiem.

 

Sobotni wieczór rozpoczął się nabożeństwem Wsienocznogo bdienija po czym organizatorzy przewidzieli część rozrywkową wydarzenia, która niewątpliwie była możliwością integracji młodych ludzi, którzy przyjechali ze wszystkich diecezji naszej cerkwi. Do wyboru był udział w teleturnieju lub dyskotece.

 

Ostatni dzień spotkania rozpoczęła Niedzielna Boska Liturgia. Liturgii przewodniczył Abp Abel wraz z Abp. Grzegorzem oraz z Bp. Andrzejem. Była to już kolejna niedziela przygotowawcza do Wielkiego Postu - o synu marnotrawnym. Ze słowem do zebranych zwrócił się Bp Supraski Andrzej. W swojej homilii Władyka mówił o triodionie postnym, właściwym przygotowaniu do okresu Wielkiego Postu jak również nawiązał do czytanej w tym dniu Ewangelii wg św. Łukasza o synu marnotrawnym.

 

Po zakończonej Boskiej Liturgii została wzniesiona modlitwa przed ikoną Matki Bożej Lubelskiej, po czym Abp Abel wyraził wdzięczność współbraciom w biskupstwie i wręczył pamiątkowe panagije, upamiętniające ich pobyt w Lublinie. Hierarcha podziękował również duchowieństwu i młodzieży. Ważnym wydarzeniem tego dnia było uhonorowanie w imieniu Świętego Soboru Biskupów PAKP, orderem św. równej apostołom Marii Magdaleny Dmytra Pokhyliuka, człowieka Cerkwi, byłego subdiakona z Równieńskiej Diecezji na Ukrainie, następnie absolwenta Politechniki Lubelskiej, a dzisiaj aktywnego młodego człowieka w życiu naszej Cerkwi w Polsce. Abp Abel wręczając odznaczenie, postawił Dmytra jako przykład dla tak licznych mas studentów z Ukrainy przebywających w Polsce, dziękując mu jednocześnie za bezustanną pomoc w sensie materialnym przy rozbudowie Monasteru w Turkowicach. Na samo zakończenie Boskiej Liturgii głos zabrał Abp Grzegorz, zwracając się do młodzieży jako ich opiekun z ramienia Świętego Soboru Biskupów PAKP. Władyka w swoim słowie zachęcał do aktywności w życiu Cerkwi naszą młodzież, dziękując za tak liczną obecność w Lublinie.

 

Ostatni punkt programu Światowego Dnia Młodzieży Prawosławnej był niezwykle ważny i pouczający. Młodzież wraz z duchowieństwem udała się do miejsca martyrologii ziemi Lubelskiej – byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Sprawowana była panichida – nabożeństwo za zmarłych ­– po czym młodzi ludzie pod opieką przewodników mieli możliwość zwiedzenia muzeum oraz poznania historii tego miejsca.         

 

Tak znaczące wydarzenie, które zintegrowało około 400 prawosławnych młodych osób z całej Polski oraz zagranicy mogło odbyć się tylko dzięki zaangażowaniu wolontariuszy – członków Bractwa Młodzieży Prawosławnej jak również ludzi dobrej woli. Materialną pomoc okazały następujące organy samorządowe, instytucje oraz firmy: Miasto Lublin, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Ewangelicki Okręg Kościelny Balingen, Lasy Państwowe w Lublinie, KAN Vision, Kabo, Perła, MPO, Barbara Leoniuk, Sergiusz Kowalczuk, Maks Bud, Pronar, Pod Skrzydłami Piotr Skopiec i wspólnicy.

 

Fot: Dmytro Pokhyliuk, dziennikwschodni.pl, orthodox.fm

ks. Korneliusz Wilkiel