2019 X 17
Biała Podlaska: Św. Męcz. Serafima

W dniach 12 – 12 października w parafii wojskowo cywilnej w Białej Podlaskiej odbyły się uroczystości  ku czci jej patrona – Św. Męcz. Serafima, Arcybiskupa Smoleńskiego.

 

Uroczystemu wieczornemu nabożeństwu w przededniu głównych uroczystości przewodniczył o. Archimandryta Ambroży (Godun) z Monasteru w Kostomłotach, któremu asystowali: dziekan okręgu terespolskiego – ks. mitrat Jan Dmitruk z Międzylesia, proboszcz parafii – ks. mitrat płk. Aleksy Andrejuk oraz wikariusz – ks. prot. Wiesław Skiepko.

 

W dniu święta uroczystej  liturgii przewodniczył dziekan okręgu bialskiego – ks. mitrat Andrzej Pugacewicz z Białej Podlaskiej, który również wygłosił okolicznościową homilię, w asyście ks. prot. Tomasza Łotysza z Horostyty, ks. hieromnicha Kasjana z Monasteru w Jabłecznej, ks. protodiakona Wadima Sztemburskiego z Chełma oraz miejscowego duchowieństwa. Nabożeństwa upiększał swoim śpiewem chór pod kierownictwem lektora Arkadiusza Romaniuka.

 

Uroczystości zakończono uroczystą procesją w trakcie której modlono się o Boże Błogosławieństwo, zdrowie i pomyślność zarówno Hierarchii cerkiewnej jak i Ojczyzny, władz  oraz wspólnoty parafialnej na co dzień skupionej wokół bialskiej świątyni.

 

Św.  męczennik Serafim (Ostroumow) Arcybiskup Smoleński – w I połowie XX wieku był nierozerwalnie związany z dziejami prawosławia na Chełmszczyźnie i Południowym Podlasiu, początkowo jako Namiestnik klasztoru św. Onufrego w Jabłecznej, gdzie zawdzięczając jego staraniom  przeprowadzono remont głównego soboru, wybudowano kaplice Zaśnięcia MB naprzeciw bramy monasterskiej, Św. Ducha nad Bugiem oraz urządzono skit nad jeziorem Białym; później jako rektor Chełmskiego Seminarium Duchownego, aż wreszcie jako biskup Bialski. Mianowany na biskupa bialskiego już na "bieżenstwie", ze względu na wybuch rewolucji niestety nigdy nie odwiedził swojej katedry. Nazywany „Archijerejem bieżencew”, bardzo wiele sił włożył ku temu, by zebrać swój naród, który przecierpiał biedy w różnych, często oddalonych zakątkach Rosji. Już jako Arcybiskup Smoleński za działalność jakoby antyradziecką, decyzją „trójki NKWD” rozstrzelany w Lesie Katyńskim 8 grudnia 1937 roku.


Zdjęcia: Maria Mielaniuk

Barbara Skiepko