2019 VII 04
ŚWIĘTO TURKOWICKIEJ IKONY MATKI BOŻEJ

Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Arcybiskupa Lubelskiego i Chełmskiego Abla serdecznie zapraszamy wszystkich wiernych naszej Cerkwi w dniach 14 – 15 lipca br. (niedziela – poniedziałek) na uroczyste obchody głównego święta Turkowickiego Monasteru – Ikony Matki Bożej Turkowiciej.


Cudowna Ikona Bogurodzicy w tym szczególnym miejscu jest czczona od XIV wieku, kiedy to w trakcie postoju książęcego orszaku w okolicy dzisiejszej wsi Turkowice, wówczas nieopodal słynnych Grodów Czerwieńskich, za sprawą cudu na płótnie pojawił się wizerunek Bełzkiej Ikony Matki Bożej, przewożonej przez księcia Władysława Opolczyka z Bełza (na północny wschód od Lwowa) do Opola na Śląsku.


Książę Władysław, który sprawował w tamtym czasie w imieniu króla Ludwika Węgierskiego rządy na Rusi, zaniepokojony losem ikony w narażonym na napaści Tatarów zamku Bełzkim (z tamtego okresu pochodzi ślad po ugodzeniu tatarską strzałą w policzek Bogurodzicy), decyduje się wywieźć ikonę na Śląsk. Wstrząśnięty niezwykłym wydarzeniem podczas podróży, kiedy pojawieniu się nie ręką ludzką uczynionego wizerunku Bogurodzicy towarzyszy nieziemska światłość, zmienia decyzję o miejscu przeznaczenia ikony i umieszcza ją w opactwie Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie. Jednocześnie zmienia samą nazwę ikony, która odtąd sławi się jako Częstochowska.


A na miejscu niezwykłego cudu we wsi Turkowice, od tego momentu porośniętym białym rumiankiem, powstaje drewniana kapliczka, w której okoliczni mieszkańcy z pobożnością umieszczają cudowny wizerunek Matki Bożej. Odtąd Jej Imię wychwalane jest w tym miejscu przez pokolenia aż po dziś dzień: Radujsia Pochwało Turkowickaja, i wsiego mira Pokrowie i Utieszenije!


W bieżącym roku, z Bożą pomocą, rozpoczęłyśmy budowę nowej monasterskiej cerkwi p.w. św. Prepodobnoispowiednicy Paraskiewy Turkowickiej oraz budynku klasztornego.


Wszystkich wiernych i ludzi dobrej woli gorąco prosimy o modlitwy i finansowe wsparcie w tym Bożym dziele (nr konta monasteru: PKO S.A. 90 1240 2829 1111 0010 2240 1819).


HARMONOGRAM OBCHODÓW ŚWIĘTA:
14 lipca (niedziela)

17:00 – Całonocne czuwanie z udziałem przybyłych hierarchów, duchowieństwa i pielgrzymów
ok. 20:00 – kolacja dla gości i pielgrzymów
ok. 21:00 – Akatyst przed cudowną Ikoną Matki Bożej Turkowickiej
ok. 22:00 – Panichida
Nocleg we własnym zakresie
15 lipca (poniedziałek)
6:00 – Czasy i pierwsza Święta Liturgia
8:00 – Małe poświęcenie wody
9:30 – Powitanie hierarchów, Czasy
10:00 – Uroczysta Święta Liturgia połączona i krestnyj chod.
Obiad dla gości i pielgrzymów


Godziny nabożeństw mogą ulec niewielkim zmianom. Szczegółowe informacje pod tel. 502-659-828.

Siostry Trukowickiego Monasteru