2019 V 20
Dzień Św. męcz. Ireny w Terespolu

18 maja, gdy Cerkiew czci pamięć Św. męczennicy Ireny, swoje święto, związane z kolejną rocznicą konsekracji świątyni, obchodziła Parafia Prawosławna w Terespolu. I choć dzień ten ustępuje rangą uroczystościom poświęconym patronowi miejscowej cerkwi Św. Janowi Teologowi i Ikonie Matki Bożej „Szybko Spełniającej Prośby”, to po raz kolejny zgromadził duchowieństwo, wiernych a także pielgrzymów dla dziękczynienia Bogu za trudy minionych lat, które zaowocowały odrodzeniem prawosławnej duchowości w tej części południowego Podlasia.

 

Świętej Liturgii przewodniczył dziekan okręgu terespolskiego, ks. mitrat Jan Dmitruk z Międzylesia. Asystowali mu miejscowy proboszcz, ks. prot. Jarosław Łoś, ks. prot. Michał Ciuchaj z Kobylan i ks. prot. Jan Grajko z Kodnia, który wygłosił krótką homilię. Na czas nabożeństwa do Terespola zawitała grupa pielgrzymów z Białegostoku, podążająca przez nadbużańskie parafie do żeńskiego Monasteru Opieki Matki Bożej w Turkowicach.

 

Modlitewne spotkanie zakończyło się molebniem przed ikoną Św. męczennicy Ireny, po którym wzniesiono tradycyjne życzenia „mnogich lat” hierarchii cerkiewnej, władzom świeckim, duchowieństwu i wiernym.

 

Fot: Alina Popławska

Ks. Jan Grajko