2019 IV 22
Terespol: warsztaty zdobienia pisanek - "popołudnie z pisanką"

W wigilię soboty Łazarza 19.04.2019r. w Nadbużańskim Centrum Kultury Prawosławnej w Terespolu odbyły się warsztaty zdobienia pisanek - "popołudnie z pisanką", które przeprowadziła Pani Wiera Końska z Łucka - Ludowy Mistrz Pisanek Ukrainy.

 

Uczestnicy warsztatów mieli możliwość poznania elementów sztuki dekorowania jaj wielkanocnych, charakterystycznych dla terenów Chełmszczyzny i Południowego Podlasia. Na podstawie przeprowadzonych przez Panią Wierę Końską badań etnograficznych okazało się, iż na tych terenach bardzo często stosowano elementy geometryczne tj. linie, trójkąty, gwiazdy, baranki, krzyże, kędziory itp. Elementom tym przypisywano różnorodne znaczenie, najczęściej związane z motywami religijnymi i życiem codziennym.

 

Uczestnicy warsztatów zapoznali się z tradycyjną techniką zdobienia pisanek - malowanie(pisanie) woskiem inspirowane dawną sztuką ludową. Za pomocą specjalnych pisaków -"kistoczok" - na powierzchnię jajek nanosi się wosk według wcześniej wykonanego misternego wzoru. Następnie moczy się w kolorowym barwniku - naturalnym bądź chemicznym i usuwa wcześniej nałożony wosk. Tak powstała pisanka może cieszyć nie tylko w Święta Wielkiej Nocy.

 

Zdobienie jajek woskiem jest starą słowiańską tradycją. Najładniejsze można przechowywać przez wiele lat dla pamięci przyszłych pokoleń, a ich wykonanie w gronie przyjaciół daje wiele radości.

 
Fot: Alina Popławska

Lidia Korowaj