2018 X 09
Uroczystość parafialna w Terespolu

Zapewne od powstania murów zabytkowej cerkwi w Terespolu, dzień 9 października jest uroczyście świętowany. Cerkiew liturgicznie obchodzi tego dnia pamięć św. Ap. Ew. Jana Teologa, patrona tej zabytkowej świątyni.

 

W dzisiejszy piękny i słoneczny dzień do Terespola przybył Ordynariusz diecezji lubelsko – Chełmskiej, arcybiskup Abel. Licznie zgromadziło się duchowieństwo i wierni. Przed wejściem do cerkwi władykę kwiatami powitały dzieci i młodzież, następnie tradycyjnie chlebem i solą starosta cerkiewny Mikołaj Popławski a w murach świątyni z krzyżem Proboszcz Parafii ks. Jarosław Łoś.

 

Po odczytanej ewangelii do wiernych z okolicznościowym kazaniem zwrócił się ks. Korneliusz Wilkiel z Biłgoraja. Przeprowadził on również kolektę na budującą się cerkiew św. Jerzego Zwycięzcy w Biłgoraju – pomnik 80. rocznicy tragicznej w skutkach akcji burzenia cerkwi prawosławnych na Chełmszczyźnie i Południowym Podlasiu.

 

Na zakończenie arcybiskup Abel podziękował duchowieństwu, a w szczególności proboszczowi parafii ks. Jarosławowi Łoś za gorliwą posługę duszpasterską, za bezustanne modlitwy zanoszone przed toczącą „miro” Ikoną Bogarodzicy „Skoroposłusznica”, za wzorowe wychowanie młodego prawosławnego pokolenia.

 

Ze szczególnymi słowami władyka zwrócił się do przybyłych pielgrzymów z Brześcia na Białorusi, dziękując za ich gorliwość, za klarowną prawosławną świadomość. Słowa wdzięczności arcypasterz skierował do miejscowego chóru, dziękując psalmiście Mironowi Korowajowi. Władyka zwrócił uwagę na pięknie przyozdobioną kwiatami cerkiew.

 

Arcybiskup życzył wszystkim, aby mądrość i trud apostolski św. Ewangelisty Jana Teologa rozpromieniał świadomość prawosławną w szczególności w młodych sercach naszych parafian, którzy są perspektywą naszego Świętego Prawosławia.


Fot. Alina Popławska

ks. Marek Waszczuk