2018 VII 19
Uroczystości ku czci Turkowickiej Ikony Bogarodzicy w Żeńskim Monasterze w Turkowicach

Tegoroczne świętowanie Złożenia Szaty Przenajświętszej Bogarodzicy w Turkowicach, które przypadło akurat w niedzielę, zintegrowało w monasterze pielgrzymów, aby wspólnie oddać chwałę Turkowickiej Ikonie Matki Bożej.

 

Liturgicznym uroczystościom przewodniczył Jego Ekscelencja Hilarion, metropolita doniecki i mariupolski, poprzez swoich rodziców związany z ziemią tomaszowską, któremu asystowali arcybiskup lubelski i chełmski Abel, arcybiskup lwowski i halicki Filaret, arcybiskup przemyski i gorlicki Paisjusz oraz arcybiskup bielski Grzegorz wraz z licznie zgromadzonym duchowieństwem.

 

Mimo deszczowej pogody, tradycyjnie sprawowano Wsienoszcznoje Bdienije z Litiją obchodząc dookoła monasterski budynek cerkwi. Wszystkie nabożeństwa upiększał liturgiczny śpiew męskiego oktetu z Poczajowskiej Ławry w skicie. Po krótkim wieczornym posiłku wszyscy pielgrzymi zebrali się przed Turkowicką ikoną Matki Bożej, aby uczestniczyć w akatyście. Nabożeństwu przewodniczył arcybiskup Grzegorz, który również do zebranych wygłosił okolicznościową homilię. Poranną pierwszą Boską Liturgię sprawował posługujący w monasterze ks. Paweł Janiel, a następnie zebrani uczestniczyli w tradycyjnym molebniu z poświęceniem wody.

 

O godz. 10.00 w niedzielę powitano hierarchów „ze sławą” i rozpoczęła się uroczysta Boska Liturgia. Homilię wygłosił arcybiskup Filaret ze Lwowa. Ze względu na ulewne deszcze uroczystości zakończyły się molebnem przed Turkowicką Ikoną Bogarodzicy wewnątrz cerkwi. Następnie arcybiskup Abel zwrócił się do przybyłych hierarchów, duchowieństwa, chórzystów i pielgrzymów ze słowem dziękczynnym. Szczególną uwagę władyka zwrócił na obecność metropolity Hilariona, darując pamiątkową Turkowicką Ikonę Bogarodzicy wraz z dedykacją. Bardzo wzruszająca była odpowiedź metropolity donieckiego. Przedstawił on dzieje swoich przodków, urodzonych i mieszkających na terenie powiatu tomaszowskiego, we wsi Typin. Władyka mówił o przymusowych wysiedleniach z Chełmszczyzny społeczności prawosławnej na Ukrainę, o pielęgnowanych tam tradycjach cerkiewnych z Chełmszczyzny. Metropolita wyraził swoją radość, że to właśnie on, związany i żywo interesujący się losami Chełmszczyzny, w 10. rocznicę odrodzenia Turkowickiego Monasteru miał możliwość przewodniczenia uroczystościom liturgicznym. Na pamiątkę pobytu w Turkowickim Monasterze władyka podarował monasterowi Ikonę Matki Bożej „Siedmiostrzelnej” nazywanej również Ikoną Matki Bożej „Łagodzącą Złe Serca”, zaś arcybiskupowi Ablowi srebrne „dikirij i trikirij”.

 

W drodze powrotnej do Lublina władyka Hilarion wraz z arcybiskupem Ablem odwiedzili cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Grodysławicach (obecnie kościół rzymskokatolicki) oraz remontowaną cerkiew św. Mikołaja w Tomaszowie Lubelskim.

Dymitr Pokhyliuk