2018 I 30
Wieczór kolęd w Lublinie

Tradycyjnie w drugiej połowie stycznia z inicjatywy społeczności prawosławnej integrują się mieszkańcy Lublina, aby wsłuchać się w śpiew kolęd podczas „Wieczoru Kolęd Wschodniosłowiańskich”. Tak jak w poprzednich latach, ten oczekiwany przez lubelską społeczność koncert odbył się w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie w piątkowy wieczór, 26 stycznia.

 

W tegorocznej, trzeciej już, edycji wystąpiły cztery chóry:
- chór sióstr Żeńskiego Monasteru Opieki Matki Bożej w Turkowicach pod kierownictwem siostry Eufalii /Zołotariew/
- chór soboru pw. Przemienienia Pańskiego w Lublinie pod dyrekcją Andrzeja Boubleja
- chór parafii pw. św.św. Równych Apostołom Cyryla i Metodego w Białej Podlaskiej pod kierownictwem Adriana Pawłowskiego
- męski zespół wokalny „Perfektum” z Kijowa /Ukraina/.

 

Jedna z większych lubelskich widowni – Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego – pomieściło tego wieczoru ponad 700 osób. Obok arcybiskupa Abla, ordynariusza prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej, w pierwszych rzędach auli zasiedli ks. biskup Mieczysław Cisło z gronem duchownych Kościoła rzymskokatolickiego, rektorzy lubelskich uczelni: prof. Piotr Kacejko – Politechniki Lubelskiej, prof. Zygmunt Litwińczuk – Uniwersytetu Przyrodniczego, Dariusz Matosiuk - prorektor Uniwersytetu Medycznego oraz liczne grono środowiska naukowego, medycznego i biznesowego Lublina.

 

Organizatorami „Wieczoru Kolęd Wschodniosłowiańskich” w Lublinie byli:
Instytut Kultury Prawosławnej w Lublinie i Koło Terenowe Bractwa św.św. Cyryla i Metodego w Lublinie. Prowadzący koncert kolęd lektor Andrzej Boublej powitał obecnych na widowni hierarchów, a następnie odczytał listy na tę okazję przesłane przez wojewodę lubelskiego Przemysława Czarnka i marszałka województwa lubelskiego Sławomira Sosnowskiego.

 

Uroczystość mogła odbyć się dzięki wsparciu finansowemu prezydenta miasta Lublin, EuRoPol GAZ S.A., Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej i Stowarzyszeniu Bractwo Prawosławne św.św. Cyryla i Metodego.

 

Uczestnicy „Wieczoru Kolęd Wschodniosłowiańskich” wynieśli niezapomniane przeżycia duchowe.

 

Fot. Adrian Kazimieruk

Mirosław Czapkowicz