2017 IX 19
Święto Narodzenia Najświętszej Bogurodzicy w Białej Podlaskiej

Mieszkańcy Białej Podlaskiej od wieków świętują Narodzenie Przenajświętszej Bogurodzicy. W różnych okresach święto to obchodzone było w innych świątyniach prawosławnych funkcjonujących w danym czasie na terenie miasta. Dzisiejsza świątynia św. Równych Apostołom Cyryla i Metodego przejęła tę uświęconą tradycję.

 

W niedzielę, 17 września, bialskopodlaska cerkiew wypełniła się wiernymi, aby wspólnie z ordynariuszem diecezji lubelsko-chełmskiej arcybiskupem Ablem i duchowieństwem przeżyć tę radość święta parafialnego.

 

Przed rozpoczęciem Boskiej Liturgii arcypasterza kwiatami powitali najmłodsi parafianie, a następnie chlebem i solą proboszcz ks. prot. Andrzej Pugacewicz. Homilię z błogosławieństwa władyki wygłosił ks. Konstanty Bondaruk z Białegostoku, który bazując na przesłaniu Świętej Tradycji w sposób szczególny przedstawił wartość rodziny oraz problem społeczny bezdzietności św. Joachima i Anny.

 

Nasza Cerkiew w dniu święta Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy czci ikonę Matki Bożej Chełmskiej, która ma szczególny akcent na terenie diecezji lubelsko-chełmskiej.

 

Na zakończenie Boskiej Liturgii władyka Abel podziękował chórowi parafialnemu wraz z dyrygentem Adrianem Pawłowskim za ogromne postępy w kwestii doskonalenia śpiewu liturgicznego. Warto też wspomnieć, że przepięknie brzmiały hymny paraliturgiczne, rozsławiające m.in. tradycję Chełmskiej Ikony Bogarodzicy. Następnie arcybiskup podziękował duchowieństwu, zwracając uwagę na obecność ks. Piotra Nazaruka z Aten. Arcypasterz wspomniał również oficjalnych gości, służby mundurowe policji, więziennictwa oraz dyrekcji szkół, gdzie prowadzone są zajęcia katechezy prawosławnej. Na koniec władyka skierował swoje słowa do ks. prot. Andrzeja Pugacewicza, który następnie wyraził wdzięczność arcybiskupowi za obecność w Białej Podlaskiej i jego trud włożony w rozwój diecezji.

 

Podczas uroczystości na przycerkiewnym placu wyeksponowana była wystawa „Sumni dni nastały” przygotowana na 70. rocznicę akcji „Wisła”.

 

Fot. Władysław Szołucha

ks. Jerzy Łukaszewicz