2017 VII 23
Specjalny numer "Istocznika"

Z okazji 70. rocznicy akcji "Wisła" ukazał się specjalny numer kwartalnika Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej "Istocznik".

 

Okazjonalne wydanie rozpoczyna słowo wstępu Arcybiskupa Abla o 70. rocznicy akcji "Wisła", następnie prezentujemy tekst przesłania Świętego Soboru Biskupów PAKP w języku polskim oraz na końcu - w języku ukraińskim.

 

Na łamach specjalnego wydania m.in. wspomnienia wysiedlonych w ramach akcji "Wisła" oraz trochę historii – o akcji "Wisła" w dekanacie gdańskim w tekście ks. Marka Kozłowskiego. Zarys historyczny tego tragicznego wydarzenia również w tekstach ks. Jarosława Szczura oraz Jana Gajura.

 

Uroczystości 70. rocznicy odbywają się w każdej diecezji – w "Istoczniku" przeczytamy o tych, które miały miejsce na terenie diecezji przemysko-gorlickiej, w Szczawnem, skąd wyjechał pierwszy transport z przesiedleńcami.

 

W wydaniu okazjonalnym i teksty o działalności młodzieży – o pieszych pielgrzymkach do Chełma, których trasa wiedzie przez wsie wysiedlone w ramach akcji "Wisła" i szlakiem zburzonych cerkwi, a także o projekcie "Uczmy się tolerancji na błędach historii" i wydaniu książki "Dwie godziny". W numerze również recenzja książki oraz krótki felieton "Wschód odzyskany".

 

Specjalny numer "Istocznika" ukazał się na święto ku czci Turkowickiej Ikony Matki Bożej, a dostępny jest w każdej parafii diecezji lubelsko-chełmskiej. Towarzyszyć nam będzie również podczas zbliżającego się święta parafialnego ku czci św. Antoniego w Holi (niedziela, 23 lipca) oraz podczas głównych uroczystości rocznicowych w Kostomłotach.

Katarzyna Rabczuk