2017 VI 06
Uroczystości w Kodniu

W dniu 5 czerwca parafia prawosławna pw. św. arch. Michała w Kodniu nad Bugiem obchodziła swoje święto, Dzień Świętego Ducha.

 

 Tegoroczne obchody były okazją do zaakcentowania szczególnych rocznic: 70-lecia tragicznej w skutkach akcji „Wisła” i 10-lecia konsekracji nowej kodeńskiej cerkwi przez zwierzchników Cerkwi Prawosławnych Grecji – arcybiskupa Chrystodulosa, i Polski – metropolity Sawy. Oba te wydarzenia już na stałe wpisały się w historię prawosławia na terenach południowego Podlasia, dowodząc przysłowiowej prawdy, że „człowiek planuje, a Bóg zarządza”. Oto bowiem na ziemi, gdzie prawosławia miało nie być, widzimy jego renesans, nie tylko materialny w postaci nowych obiektów sakralnych, ale i duchowy, oparty na świadomości swojej tradycji i kultury.

 

Uroczystościom liturgicznym przewodniczył Jego Ekscelencja, Arcybiskup Lubelski i Chełmski Abel. Asystowali mu duchowni z 3 dekanatów: terespolskiego na czele z dziekanem, ks. prot. Janem Dmitrukiem, bialskiego i chełmskiego. Śpiewał miejscowy chór pod dyrekcją Piotra Czeberkusa. Swoją obecnością zaszczycili zaproszeni goście, w tym przedstawiciele władz samorządowych (starosta bialski Mariusz Filipiuk, wójt gminy Kodeń Jerzy Troć, radni powiatowi), oświatowych, Straży Granicznej oraz misjonarzy oblatów.

 

W homilii skierowanej do zebranych władyka wezwał do pielęgnowania w sobie darów Świętego Ducha. Zauważył, że my – prawosławni chrześcijanie – musimy być głosicielami wartości ewangelicznych w życiu społecznym, nie zapominając wszakże o przestrzeganiu wewnętrznej dyscypliny cerkiewnej. Kończąc modlitewne spotkanie arcybiskup Abel pozdrowił wszystkich zebranych, a miejscowej wspólnocie parafialnej życzył Bożej pomocy w codziennych trudach.

 

Święto parafialne zakończyło się tradycyjną agapą w budynku dawnej cerkwi pw. św. arch. Michała, adaptowanym na Centrum Kultury Prawosławnej.

 

Fot: Dariusz Prokopiuk

ks. Jan Grajko