2017 VI 01
Koncert śpiewu cerkiewnego w Lublinie

28 maja w katedrze Przemienienia Pańskiego w Lublinie miał miejsce koncert męskiego zespołu wokalnego „Perfectum” z Kijowa. Zespół po dość napiętym programie koncertowym w Stalowej Woli i Sandomierzu zawitał w niedzielny wieczór na Lubelszczyznę.

 

Koncert otworzył lektor Andrzej Boublej, przedstawiając krótką historię chóru oraz wprowadzając w tematykę i autorstwo wykonywanego repertuaru. Męski zespół wokalny „Perfectum” został założony w 2012 roku w Kijowie na Ukrainie. Sześć męskich głosów brzmiących perfekcyjnie w sposób profesjonalny tworzy formację a cappella. Repertuar chóru składa się różnych gatunków i stylów muzycznych, jak na przykład muzyka sakralna, klasyczna, ludowa i autorska. Tematem występu był śpiew liturgiczny nabożeństwa całonocnego czuwania oraz liturgii. Męski sekstet prowadzony przez dyrygenta Stanisława Badraka zaprezentował 14 utworów śpiewu cerkiewnego, które nawiązywały do znanych kompozytorów działających w czasie epoki klasycznej (Bortniański), romantycznej (Archangielski), wieku XX (Czesnakow, Zinowiew, Dodonow, Iwanow-Radkiewicz , Kiedrow-ojciec, Kosołapow, Gołowko), okresu współczesnego (Tatiana Jaszwili, ihumen Sylwan), a także w odwołaniu do melodii Ławry Kijowsko-Peczerskiej czy monodii bułgarskiej. W prezentowanych utworach nie zabrakło wykonania partii solowych na głos tenora, barytona i basa. Występ zakończył się życzeniem wielu lat w aranżacji gruzińskiej dla wszystkich zgromadzonych słuchaczy, gospodarzy, organizatorów wydarzenia oraz włodarzy miasta. Po zakończonym oficjalnym koncercie w kuluarach przez dłuższy czas wznoszony był śpiew wykonawców z Kijowa.

 

Koncert odbył się w ramach festiwalu Wielokulturowy Lublin, organizowanego przez Centrum Kultury w Lublinie oraz współorganizatora Parafii Katedralnej Przemienienia Pańskiego w Lublinie.

 

Warty wspomnienia jest fakt, że tegoroczna edycja festiwalu obchodziła jubileusz 10-lecia. W przededniu koncertu w Centrum Kultury w Lublinie instytucje oraz osoby wspierające to wydarzenie zostały uhonorowane specjalnymi wyróżnieniami. Za dobór chórów i zespołów wokalnych wykonujących śpiew cerkiewny oraz długoletnie prowadzenie koncertów festiwalu jako konferansjer lektor Andrzej Boublej otrzymał dyplom uznania Prezydenta Miasta Lublina za autorytet konsultacji na rzecz tego wydarzenia kulturalnego. Antologicznym wyróżnieniem została uhonorowana Parafia Prawosławna Przemienienia Pańskiego, która użyczała świątyni do odwiedzania oraz koncertów podczas corocznych edycji festiwalu.

 

Fot. autor 

ks. Andrzej Konachowicz