2017 IV 29
Nosów: poświęcenie krzyża w rocznicę zbrodni z 1944 roku

W sobotę, 29 kwietnia br., dokładnie 73 lata od tragicznych wydarzeń, w wyniku których straciło życie siedmiu prawosławnych mieszkańców miejscowości Nosów (Parafia Prawosławna w Nosowie, w Diecezji Lubelsko-Chełmskiej), na miejscu ich kaźni odsłużona została panichida w intencji zamordowanych oraz poświęcono pamiątkowy krzyż upamiętniający tamte tragiczne wydarzenia.


25 kwietnia 1944 roku, z rąk bandytów, w lesie, tuż za miejscowością Szpaki (obecnie Stare Szpaki, woj. mazowieckie), zginęło siedmiu mieszkańców Nosowa. Ciała odnaleziono dopiero po kilku miesiącach. W sierpniu tegoż roku przewieziono do Nosowa i pochowano na przycerkiewnym cmentarzu. Tuż po tragedii w lesie, na miejscu zbrodni, ustawiono niewielki drewniany krzyż, który jako niemy świadek przetrwał do dnia dzisiejszego. Niewiele później, w 1947 roku, nastąpiła brzemienna w skutkach Akcja Wisła, w wyniku której większość mieszkańców parafii w Nosowie została wysiedlona i miejsce to zostało zapomniane.


Dopiero w ubiegłym roku, dzięki otwartości i pomocy Pana Krzysztofa Rumowskiego, leśniczego Leśnictwa Górki, miejsce to zostało wskazane i otoczone opieką. Leśnictwo ofiarowało także materiał na nowy krzyż upamiętniający tragedię. Za okazaną otwartość oraz braterską pomoc proboszcz wraz ze wspólnotą parafialną składają z głębi serca Spasi Hospodi.

 

Fot.: Michał Gorbowiec

Barbara Skiepko