2016 X 17
Projekt Diecezji Lubelsko-Chełmskiej na prestiżowej wystawie w Łazienkach Królewskich

Podczas konferencji podsumowującej zakres dofinansowań udzielonych w ramach Mechanizmu Finansowego EOG oraz funduszy norweskich w latach 2009--2014, jedną z zaprezentowanych inicjatyw był projekt „Wschodniosłowiańskie dziedzictwo kulturowe – konserwacja, renowacja, digitalizacja zabytkowych cerkwi”. W jego ramach Diecezja Lubelsko-Chełmska dokonała renowacji siedmiu zabytkowych cerkwi Podlasia i Lubelszczyzny.

 

27 września br. w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie odbyła się Konferencja „Ochrona dziedzictwa kulturowego i promocja kultury – podsumowanie programów dla obszaru kultury finansowanych w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014”. Owo prestiżowe wydarzenie otworzyli: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wanda Zwinogrodzka oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury Norwegii Bård Folke Fredriksen, którego gościliśmy podczas wizyty studyjnej na Podlasiu 2 czerwca br. (pisaliśmy o tym tutaj). W wydarzeniu uczestniczył również przedstawiciel Biura ds. Projektów Diecezji Lubelsko-Chełmskiej.

 

Podczas konferencji w Warszawie podsumowano realizację dwóch programów. Pierwszy to „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej” (realizowany do 2016 r. we współpracy z instytucjami z Państw-darczyńców, tj. Norwegii, Islandii i Liechtensteinu), który miał na celu rozwój dialogu międzykulturowego oraz tożsamości europejskiej opartej na zrozumieniu różnorodności kulturowej. W ramach inicjatywy dofinansowano 62 projekty, polegające, między innymi, na: promowaniu w Polsce i za granicą polskich i norweskich tańców ludowych (Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny), czy promowaniu postaci wielkiego kompozytora Fryderyka Chopina (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina). Budżet programu to 12,2 mln euro.

 

Drugi program to „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego” (realizowany do 2017 r.), który miał na celu ochronę, zachowanie i udostępnianie dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń. Aktualny budżet programu to 82 mln euro. W jego ramach współfinansowano działania takie jak: rewitalizacja, konserwacja, renowacja i adaptacja na cele kulturalne historycznych obiektów i zespołów zabytkowych wraz z otoczeniem; budowa, rozbudowa, remonty i przebudowa instytucji kultury; konserwacja zabytków ruchomych oraz rozwój zasobów cyfrowych w dziedzinie kultury. W ramach przedstawianej inicjatywy dofinansowano 22 projekty inwestycyjne, pośród których znalazł się też projekt Diecezji Lubelsko-Chełmskiej: „Wschodniosłowiańskie dziedzictwo kulturowe – konserwacja, renowacja, digitalizacja zabytkowych cerkwi”. Koncepcja dotyczyła odrestaurowania 7 zabytkowych cerkwi znajdujących się na Podlasiu i Lubelszczyźnie: na Grabarce, w Białowieży, w Hrubieszowie, Kobylanach, Sławatyczach, w Tomaszowie Lubelskim i Lublinie. Podsumowanie projektu odbyło się 25 kwietnia br. w Hrubieszowie (relacja dostępna tutaj).

 

 Zdjęcia odremontowanych świątyń znalazły się na specjalnej wystawie otwierającej konferencję, towarzyszyły też całemu okresowi jej trwania. Zabytkowe odrestaurowane cerkwie można podziwiać nawet dłużej, bowiem ich wizerunki zostały umieszczone w prestiżowej przestrzeni publicznej stolicy kraju. Każdy przechadzający się Alejami Ujazdowskimi w Warszawie (ulicy, wzdłuż której znajduje się min. Kancelaria Premiera RP, a także szereg ambasad i konsulatów zagranicznych państw) może zapoznać się z efektami prac. Zapraszamy.

 

Fot. G. Szwed, mkidn.gov.pl

Urszula Glińska