2016 VIII 08 Zaśnięcie Świętej Anny w Międzylesiu
Międzyleś na mapie administracyjnej Cerkwi prawosławnej w Polsce jest wyjątkową wspólnotą parafialną, gdyż historia minionego stulecia szczególnie doświadczyła tę wieś. Podczas akcji burzenia świątyń prawosławnych na Chełmszczyźnie i południowym Podlasiu w 1938 roku w Międzylesiu również została zburzona drewniana cerkiew. Na pamiątkę tego barbarzyńskiego wydarzenia na miejscu ołtarza rozebranej cerkwi usytuowany jest pamiątkowy krzyż.
2016 VIII 07 Święto parafialne katedry Przemienienia Pańskiego w Lublinie
6 sierpnia, wg kalendarza gregoriańskiego, w lubelskiej cerkwi katedralnej tradycyjnie obchodzone jest święto Przemienienia Pańskiego. Tegoroczną uroczystość zaszczycił swoją obecnością hierarcha Kościoła Prawosławnego Ziem Czeskich i Słowacji władyka Izajasz z Szumperku, który asystował arcybiskupowi Ablowi w uroczystym całonocnym czuwaniu w przeddzień święta oraz podczas Boskiej Liturgii.
2016 VIII 02 Św. Serafima Sarowskiego w Kostomłotach
Już od trzynastu lat społeczność prawosławna Południowego Podlasia, a także liczni goście z Białostocczyzny pielgrzymują, aby w dzień liturgicznej pamięci św. Serafima z Sarowa modlić się w Kostomłotach przed ikoną św. Serafima, w której umieszczona jest cząstka relikwii świętego.
2016 VII 25 Koncert w Tomaszowie Lubelskim
W dniu 23 lipca br. przed tomaszowską publicznością zaprezentował się arcybiskupi chór Woskresienija” Parafii Katedralnej Zmartwychwstania Pańskiego w Równem. Koncert chóru w ramach Dni Muzyki Sakralnej, już po raz jedenasty był możliwy dzięki życzliwości Urzędu Miasta.
2016 VII 24 Św. Antoniego Peczerskiego w Holi
Już po raz dwudziesty święto parafialne św. Antoniego Peczerskiego w Holi – filialnej cerkwi należącej do parafii prawosławnej w Horostycie – obchodzone jest bardzo uroczyście. Święto połączone jest z tradycyjnym Jarmarkiem Holeńskim.
2016 VII 24 Koncert muzyki cerkiewnej w Bończy
W niedzielne popołudnie 24 lipca cerkiew pw. Opieki Matki Bożej w Bończy przeżyła niebywałą radość. Na zaproszenie proboszcza parafii ks. Adama Weremiejewicza w cerkwi wystąpił chór „Woskresienije” z cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w Równem na Ukrainie. Okoliczność ta zintegrowała okolicznych mieszkańców bończańskiej parafii, by wspólnie przeżyć tę niecodzienną ucztę duchową.
2016 VII 21 Panichida nad grobami w Sahryniu
Podczas każdej uroczystości liturgicznej ku czci Turkowickiej Ikony Bogarodzicy w Monasterze Opieki Matki Bożej w Turkowicach pielgrzymi odwiedzają „golgotę” cerkwi prawosławnej Ziemi Hrubieszowskiej (odległą 6 km od monasteru) – zbiorową mogiłę w Sahryniu. Tegoroczne uroczystości turkowickie zakończyły się wspólną panichidą nad grobami społeczności prawosławnej.
2016 VII 18 Całonocne czuwanie ku czci męcz. Elżbiety w Turkowicach
17 lipca Monaster Opieki Matki Bożej w Turkowicach odwiedził ordynariusz diecezji lubelsko-chełmskiej arcybiskup Abel. Całonocne czuwanie sprawowane ku czci św. wielkiej męczennicy Elżbiety miało szczególny charakter, ponieważ imię tej niebiańskiej orędowniczki nosi przełożona turkowickiego monasteru.
2016 VII 17 Puławy – św. Równej Apostołom Marii Magdaleny


Niedziela poprzedzająca dzień liturgicznej pamięci św. Równej Apostołom Marii Magdaleny (wg nowego stylu) to uroczystość parafialnego święta w Puławach.
2016 VII 16 Uroczystości ku czci Turkowickiej ikony Bogarodzicy
W prawosławnym monasterze Opieki Matki Bożej w Turkowicach rokrocznie na przestrzeni 8 lat społeczność prawosławna integruje się w święto złożenia Szaty Przenajświętszej Bogarodzicy w Blacherneńskiej świątyni miasta Konstantynopol. Właśnie w tę liturgiczną uroczystość społeczność prawosławna Chełmszczyzny od stuleci adoruje Turkowicką ikonę Bogarodzicy.
|<  <<  <  7  8  9  10  11    >  >>  >|