2016 XII 17 Wieczór Kolęd Wschodniosłowiańskich w Biłgoraju
15 grudnia 2016 r. z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Abla – prawosławnego arcybiskupa lubelskiego i chełmskiego, w sali widowiskowej Biłgorajskiego Centrum Kultury odbył się „Wieczór Kolęd Wschodniosłowiańskich”.
2016 XII 15 Oficjalna Wizyta Marszałka Województwa Świętokrzyskiego w parafii prawosławnej w Sandomierzu.
13 grudnia bieżącego roku, w dniu pamięci św. Apostoła Andrzeja pierwszego z powołanych, Parafię Prawosławną w Sandomierzu z oficjalną wizytą odwiedził Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, pan Adam Jarubas.
2016 XII 13 Puławy: otwarcie wystawy pt. Cerkwie Polski Wschodniej
8 grudnia w Galerii Inter Libros przy Bibliotece Miejskiej w Puławach miało miejsce otwarcie wystawy fotograficznej przedstawiającej świątynie prawosławne wschodniej Polski.
2016 XII 07 Projekt „Śladami Wschodniosłowiańskiej Tradycji” doceniony przez Województwo Lubelskie
Miło jest nam poinformować, że stoisko Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej oraz Fundacji Dialog Narodów, przedstawiające projekt „Śladami Wschodniosłowiańskiej Tradycji”, które zostało zaprezentowane podczas 24. Międzynarodowych Tragów Turystycznych w Warszawie, zostało także docenione przez Województwo Lubelskie.
2016 XII 06 O Prawosławiu w Rykach
30 października br. w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Rykach odbyło się spotkanie popularno-naukowe poświęcone obecności tradycji prawosławnej w powiecie ryckim. Organizatorem spotkania było Towarzystwo Przyjaciół Ryk.
2016 XI 26 Konferencja duchowieństwa diecezji lubelsko-chełmskiej
Tradycyjnie w listopadzie w prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej ma miejsce konferencja diecezjalna duchowieństwa. W bieżącym roku odbyła się ona w Centrum Diecezjalnym w Lublinie w sobotę, 26 listopada.
2016 XI 24 Uroczystości ku czci ikony Matki Bożej Szybko Spełniającej Prośby w Terespolu
Społeczności Podlasia, jak też innych regionów Polski, znana jest moc i okoliczność wydzielania wonnej mirry przez ikonę Matki Bożej Skoroposłusznicy w Terespolu. Ikona zaczęła wydzielać mirrę w domu jednego z parafian, a następnie została przeniesiona do cerkwi św. Apostoła Jana Teologa. Po raz kolejny 22 listopada, w dzień liturgicznego wspomnienia święta Ikony Matki Bożej „Szybko Spełniającej Prośby” w Terespolu miały miejsce uroczystości liturgiczne.
2016 XI 22 Kodeń: Uroczystości ku czci św. Archanioła Michała
Od początku istnienia Sapiehowego Grodu Kodeń społeczność prawosławna rokrocznie uroczyście świętuje dzień Świętego Arcystratega Archanioła Michała. W herbie miejscowości Kodeń postać św. Archanioła Michała również widnieje już ponad 500 lat.
2016 XI 21 Nagrody w lubelskiej katedrze pw. Przemienienia Pańskiego
W niedzielę, 20 listopada, w katedralnej cerkwi w Lublinie po zakończonej Boskiej Liturgii miał miejsce szczególny akt dziękczynienia.
2016 XI 17 Remontowana Cerkiew Ikony Matki Bożej Wszystkich Strapionych Radość na Świętej Górze Grabarce w TVP3 Białystok
Magazyn prawosławny „U źródeł wiary”, emitowany w białostockim oddziale Telewizji Polskiej, w niedzielę 13 listopada br. pokazał kolejny etap prac nad renowacją Cerkwi Ikony Matki Bożej Wszystkich Strapionych Radość na Świętej Górze Grabarce.
|<  <<  <  7  8  9  10  11    >  >>  >|