2016 IX 14 Dołhobyczów: święto parafialne ku czci Św. Symeona Słupnika
Cerkiew prawosławna 14 września (1 września według kalendarza juliańskiego)zaczyna nowy rok liturgiczny, a także wspomina pamięć św. Symeona Słupnika, który jest patronem cerkwi w Dołhobyczowie (parafia Hrubieszów).
2016 IX 14 Zaśnięcie najświętszej Marii Panny w Hrubieszowie
W niedzielę 28 sierpnia br. wierni hrubieszowskiej parafii przeżyli swoją drugą "Paschę" po czternastu długich miesiącach remontu świątyni, ponownie mogli się zebrać na święto parafialne Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Przybyli na nie także wierni z Chełma i innych okolicznych miejscowości, liczne grono sympatyków naszej parafii a także liczni pielgrzymi z kilku miast na Wołyńu z Ukrainy.
2016 IX 13 Szczebrzeszyn: pierwszy od 100 lat prawosławny ślub
W sobotę, 10 września, w szczebrzeszyńskiej cerkwi pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny odbył się pierwszy od ponad 100 lat ślub. Wydarzenie to, oprócz rodziny i przyjaciół pary młodej, zgromadziło wielu zainteresowanych mieszkańców miasta.
2016 VIII 30 Święto Zaśnięcia Bogurodzicy w Zabłociu
Święto Zaśnięcia Bogurodzicy to dzień szczególnie uroczyście świętowany na terenie Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej w Zabłociu. Tegoroczna uroczystość miała charakter szczególny, gdyż uroczystej Boskiej Liturgii przewodniczył przedstawiciel Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopola arcybiskup Hiob, tytularny biskup Telemessos, wraz z arcybiskupem Ablem, ordynariuszem diecezji lubelsko-chełmskiej.
2016 VIII 22 Przedstawiciel Ekumenicznego Patriarchy Konstantynopola arcybiskup Hiob /Getcha/ w Lublinie
W sobotnie popołudnie przybył do Lublina przedstawiciel patriarchatu konstantynopolitańskiego przy Światowej Radzie Kościołów w Genewie arcybiskup  Hiob /Getcha/. W niedzielę, 21 sierpnia, tytularny biskup Telmessos władyka Hiob wraz z arcybiskupem Ablem celebrowali Boską Liturgię w lubelskiej cerkwi katedralnej pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego.  Hierarchom asystowali duchowni katedralnej cerkwi ks. mitrat  Andrzej Łoś oraz protodiakon Marek Waszczuk. Z błogosławieństwa arcybiskupa Abla z homilią do wiernych zwrócił się proboszcz katedry ksiądz Andrzej Łoś.
2016 VIII 22 Wizyta w Lublinie Patriarchy Antiocheńskiego i całego Wschodu Jego Świątobliwości Jana X
Podczas pobytu w Polsce Jego Świątobliwości Patriarchy Jana X z błogosławieństwa Jego Eminencji Metropolity Sawy dostojni goście patriarchatu antiocheńskiego w godzinach wieczornych 17 sierpnia przybyli do Lublina.
2016 VIII 22 Grecka grupa młodzieżowa w Lublinie
Na zaproszenie arcybiskupa Abla w dniu 16 sierpnia diecezję lubelsko-chełmską odwiedził metropolita Katerini (Grecja) wraz z trzema duchownymi oraz 40-osobową grupą młodzieży.
2016 VIII 17 Święto Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Wólce Kraśniczyńskiej
W dniu 15 sierpnia w kaplicy pw. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Wólce Kraśniczyńskiej, która jest filią parafii prawosławnej w Bończy, odbyły się doroczne obchody święta patronalnego.
2016 VIII 13 Uroczystości ku czci św. Matki Angeliny w monasterze Kruszedol w Wojwodinie
Na zaproszenie biskupa sremskiego i karlowackiego Bazylego (Vasilija) arcybiskup lubelski i chełmski Abel uczestniczył w uroczystościach ku czci św. Matki Angeliny (oryg. Angeliny) w historycznym monasterze z XV w. w Kruszedol (oryg. Krušedol).
2016 VIII 11 Święto parafialne św. Wielkiego Męczennika Pantelejmona w Kopytowie
Jak co roku, od poświęcenia cerkwi w dniu 9 sierpnia 1998 r w Kopytowie ok. Kodnia świętujemy pamięć św. Wielkiego Męczennika Pantelejmona. Tegorocznej świątecznej Boskiej Liturgii przewodniczył arcybiskup lubelski i chełmski Abel, któremu asystowało dziesięciu duchownych. Miejscowy chór parafialny wspomogła p. Natalia Iwaniuk, psalmistka pobliskiej parafii w Kobylanach.
|<  <<  <  7  8  9  10  11    >  >>  >|