2016 X 14 Wizyta minister Małgorzaty Sadurskiej w centrum diecezjalnym w Lublinie
W czwartkowe popołudnie 13 października br. rezydencję prawosławnego arcybiskupa lubelskiego i chełmskiego odwiedziła pani minister Małgorzata Sadurska – szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
2016 X 12 Uroczystości ku czci św. Romana w Zamościu
8 października 2016 r. odbyły się uroczystości ku czci św. Romana Wyznawcy w Zamościu. Owe Święto, tradycyjnie już połączone było z inauguracją roku akademickiego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Zamościu.
2016 X 10 Święto parafialne w Terespolu
Tradycyjnie od stuleci święto św. ew. ap. Jana Teologa uroczyście obchodzone jest w Terespolu. Tegoroczna uroczystość z racji przypadającego w niedzielę święta zgromadziła znaczną liczbę modlących się. Warto zaznaczyć, że na terespolskie święto przybyła bardzo liczna grupa pielgrzymów z pobliskiego Brześcia na Białorusi.
2016 X 03 Leśniańskiej Ikony Matki Bożej w Nosowie
Tradycyjnie w pierwszą niedzielę po Podwyższeniu Krzyża Pańskiego niewielka parafia prawosławna w Nosowie uroczyście czci Leśniańską Ikonę Bogarodzicy.
2016 X 03 Boska Liturgia w Bończy
Na terenie powiatu krasnostawskiego po dziejowych burzach minionego stulecia pozostała tylko jedna funkcjonująca parafia prawosławna pw. Opieki Matki Bożej w Bończy.
2016 IX 21 Chełmskiej ikony Matki Bożej
Każdego roku Chełm uroczyście adoruje Chełmską ikonę Bogarodzicy w dniu Narodzenia NMP.

Przed rozpoczęciem świątecznej Boskiej Liturgii przed cerkiewną bramą dzieci powitały arcybiskupa Abla, ordynariusza diecezji lubelsko-chełmskiej, oraz biskupa Paisjusza, ordynariusza diecezji przemysko-gorlickiej. Następnie przedstawiciel rady parafialnej chlebem i solą przywitał hierarchów, a proboszcz parafii ks. mitrat Jan Łukaszuk w imieniu parafian poprosił biskupów o modlitwę.
2016 IX 20 W Chełmie rozpoczęły się uroczystości ku czci Chełmskiej ikony Bogarodzicy w święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Tradycyjnie od tysiąca lat w Chełmie w święto Narodzenia NMP uroczyście adorowana jest Ikona Matki Bożej Chełmskiej.
2016 IX 18 Biała Podlaska – uroczystości święta parafialnego w Białej Podlaskiej związane z 420. rocznicą tak tragicznej w skutkach unii brzeskiej
Tradycyjnie w jedną z niedziel drugiej połowy września parafianie bialskopodlaskiej cerkwi pw. św. równych apostołom Cyryla i Metodego wspominają święto nieistniejącej już w tym mieście cerkwi Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Tegoroczne święto uroczyście obchodzono w niedzielę, 18 września, w przypadającą w tym dniu pamięć świętego męczennika Atanazego, ihumena brzeskiego. (Dolna cerkiew poświęcona jest właśnie św. Atanazemu).
2016 IX 14 Dołhobyczów: święto parafialne ku czci Św. Symeona Słupnika
Cerkiew prawosławna 14 września (1 września według kalendarza juliańskiego)zaczyna nowy rok liturgiczny, a także wspomina pamięć św. Symeona Słupnika, który jest patronem cerkwi w Dołhobyczowie (parafia Hrubieszów).
2016 IX 14 Zaśnięcie najświętszej Marii Panny w Hrubieszowie
W niedzielę 28 sierpnia br. wierni hrubieszowskiej parafii przeżyli swoją drugą "Paschę" po czternastu długich miesiącach remontu świątyni, ponownie mogli się zebrać na święto parafialne Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Przybyli na nie także wierni z Chełma i innych okolicznych miejscowości, liczne grono sympatyków naszej parafii a także liczni pielgrzymi z kilku miast na Wołyńu z Ukrainy.
|<  <<  <  7  8  9  10  11    >  >>  >|