2016 X 15 Kobylany – Opieki Matki Bożej w odnowionej cerkwi
Tegoroczne święto Opieki Matki Bożej w Kobylanach miało szczególny charakter. Przez ostatnie trzy lata trwał remont tej unikalnej świątyni w ramach projektu „Wschodniosłowiańskie dziedzictwo kulturowe – konserwacja, renowacja, digitalizacja zabytkowych cerkwi” wspartego finansowo z funduszy EOG Islandii, Liechtensteinu, Norwegii oraz środków krajowych. Zawdzięczając tym działaniom, kobylańska cerkiew odzyskała swój pierwotny wygląd jako okazała bryła architektury cerkiewnej.
2016 X 15 Święto Opieki Matki Bożej w Turkowicach
14 października br. miały miejsce uroczystości liturgiczne ku czci święta Opieki Matki Bożej w żeńskim monasterze w Turkowicach. Jak co roku, do serca duchowości prawosławnego ludu Chełmszczyzny przybyli liczni wierni z Polski i z Ukrainy.
2016 X 14 Wizyta minister Małgorzaty Sadurskiej w centrum diecezjalnym w Lublinie
W czwartkowe popołudnie 13 października br. rezydencję prawosławnego arcybiskupa lubelskiego i chełmskiego odwiedziła pani minister Małgorzata Sadurska – szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
2016 X 12 Uroczystości ku czci św. Romana w Zamościu
8 października 2016 r. odbyły się uroczystości ku czci św. Romana Wyznawcy w Zamościu. Owe Święto, tradycyjnie już połączone było z inauguracją roku akademickiego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Zamościu.
2016 X 10 Święto parafialne w Terespolu
Tradycyjnie od stuleci święto św. ew. ap. Jana Teologa uroczyście obchodzone jest w Terespolu. Tegoroczna uroczystość z racji przypadającego w niedzielę święta zgromadziła znaczną liczbę modlących się. Warto zaznaczyć, że na terespolskie święto przybyła bardzo liczna grupa pielgrzymów z pobliskiego Brześcia na Białorusi.
2016 X 03 Leśniańskiej Ikony Matki Bożej w Nosowie
Tradycyjnie w pierwszą niedzielę po Podwyższeniu Krzyża Pańskiego niewielka parafia prawosławna w Nosowie uroczyście czci Leśniańską Ikonę Bogarodzicy.
2016 X 03 Boska Liturgia w Bończy
Na terenie powiatu krasnostawskiego po dziejowych burzach minionego stulecia pozostała tylko jedna funkcjonująca parafia prawosławna pw. Opieki Matki Bożej w Bończy.
2016 IX 21 Chełmskiej ikony Matki Bożej
Każdego roku Chełm uroczyście adoruje Chełmską ikonę Bogarodzicy w dniu Narodzenia NMP.

Przed rozpoczęciem świątecznej Boskiej Liturgii przed cerkiewną bramą dzieci powitały arcybiskupa Abla, ordynariusza diecezji lubelsko-chełmskiej, oraz biskupa Paisjusza, ordynariusza diecezji przemysko-gorlickiej. Następnie przedstawiciel rady parafialnej chlebem i solą przywitał hierarchów, a proboszcz parafii ks. mitrat Jan Łukaszuk w imieniu parafian poprosił biskupów o modlitwę.
2016 IX 20 W Chełmie rozpoczęły się uroczystości ku czci Chełmskiej ikony Bogarodzicy w święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Tradycyjnie od tysiąca lat w Chełmie w święto Narodzenia NMP uroczyście adorowana jest Ikona Matki Bożej Chełmskiej.
2016 IX 18 Biała Podlaska – uroczystości święta parafialnego w Białej Podlaskiej związane z 420. rocznicą tak tragicznej w skutkach unii brzeskiej
Tradycyjnie w jedną z niedziel drugiej połowy września parafianie bialskopodlaskiej cerkwi pw. św. równych apostołom Cyryla i Metodego wspominają święto nieistniejącej już w tym mieście cerkwi Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Tegoroczne święto uroczyście obchodzono w niedzielę, 18 września, w przypadającą w tym dniu pamięć świętego męczennika Atanazego, ihumena brzeskiego. (Dolna cerkiew poświęcona jest właśnie św. Atanazemu).
|<  <<  <  5  6  7  8  9    >  >>  >|